2 MİLYON METREKARE ALAN AĞAÇLANDIRILACAK

| Haberler

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Darülaceze Vakfı (DAV), İB Eğitim ve Toplumsal Hizmetler Limited Şirketi (IBETH) ve Alman Uluslararası İşbirliği Kuruluşu (GIZ) arasında “3 Milyon Fidan 3 Milyon Suriyeli” projesi kapsamında protokol imzalandı. Protokolle, 2 milyon metrekare alana 250 bin fidan dikilecek.

Gaziantep’in daha yeşil bir kimlik kazanması adına her yıl 1 milyon metrekare alanda ağaçlandırma çalışması yürütmeyi hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, bu doğrultuda önemli bir projeye ortak oldu. Büyükşehir, DAV, IBETH ve GIZ arasında imzaladığı 4’lü protokolle, “3 Milyon Fidan 3 Milyon Suriyeli Projesini” kentte hayata geçirecek.

İmzalanan iyi niyet anlaşmasıyla Türk vatandaşlarına ve ülkede misafir olan Suriyelilere istihdam sağlanarak il genelinde ağaçlandırma çalışması yapılacak. Suriyeli sığınmacılara ve Türk vatandaşlarına ekonomik katkıda bulunulması, aktif iş hayatında yer almaları amacıyla, 700 Suriyeli ve Türk vatandaşları fidan dikiminde görev alacak. Toplam 250 bin fidanla 2 milyon metrekare alan ağaçlandırılarak hem kentin yeşil alan miktarı artırılacak, hem de ihtiyaçlı Suriyeli misafirlere ve Türk vatandaşlara çalışma imkanı sunulacak. Ağaçlandırma çalışmaları 15 Ekim 2017 ve 15 Haziran 2018 tarihleri arasında yürütülecek.

Darülaceze Vakfının, bir orman gibi kardeşçe yaşama bilinciyle “3 Milyon Suriyeli-3 Milyon Fidan Projesi”, Alman Uluslararası İşbirliği Kuruluşu GİZ’in 2 milyon 963 bin avroluk finansman desteğiyle gerçekleştirildi. Türkiye’ye göç etmiş olan yaklaşık 3 milyon Suriyelinin, kesilen her ağacın yerine bir fidan dikerek, yaşadıkları ülke vatandaşlarıyla duygusal bağ kurmalarını ve Yeşil Avrupa Projesi’ne katkılarını sağlamak projenin temel amacı olarak belirlendi.

Comments are closed.