21 Mart Dünya Nevruz Gününüz Kutlu Olsun

| Haberler

Birçok kültürde doğa olayları sevinçle karşılanmış ve belli ritüeller ile kutlanmıştır. Tıpkı Orta Asya’dan Balkanlar’a kadar geniş bir bölgede her ulusun kendi kültürel değerleriyle özdeşleştirerek yeren renk ve inançlarıyla kutladığı Nevruz gibi…

Anadolu’da da köklü ve zengin geçmişe sahip olan ve bahar bayramı olarak kabul ettiğimiz Nevruz; yaşamın tazelenmesi, bolluk, bereket günlerinin habercisi olarak ülkemizde de kutlanmaktadır.  

Barış, hoşgörü ve farklı kültürlerin bir arada kardeşçe yaşaması esasına dayanan bir medeniyetin temsilcisi olarak; geçmişle gelecek arasında köprü kuran, insanları birbirine yakınlaştıran, birlikteliğimizi güçlendiren kültürel değerlerimizi korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak, öncelikli görevlerimizdendir.

Farklılıklarımızın en büyük zenginliklerimizden biri olduğu bilinci ile bolluk ve bereketin sembolü Nevruz’un ülkemizde ve kültür kardeşliğimiz olan ülkelerde dostluk bayramı olarak sonsuza kadar kutlanmasını temenni ediyorum.

Baharın ve güzel günlerin müjdecisi bu anlamlı günün ülkemiz, milletimiz ve coğrafyamız için güzelliklere vesile olmasını diliyorum.

Comments are closed.