ABD’NİN ESKİ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ BASS, BAŞKAN ŞAHİN’İ ZİYARET ETTİ

| Haberler

ŞAHİN: DÜNYA BARIŞI İÇİN DAHA İYİ DİNLEMEK GEREKİYOR

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ortadoğu coğrafyasındaki sorunların konuşmakla çözüme kavuşturulacağına inandığını belirterek, “Daha çok tanışmak, daha çok konuşmak, daha çok tartışmak bölge insanı için, dünya barışı için, sorunu yaşayanları daha iyi dinlemek gerekiyor. Bu dönem öyle bir dönem” dedi.

Türkiye’deki görev süresi sona eren ABD Ankara Büyükelçisi John R. Bass, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e veda ziyaretinde bulundu. Görüşmede, Ortadoğu coğrafyasında yaşanan sıcak gelişmeler ele alındı.

Başkan Şahin, Ortadoğu’da yaşanan sıcak gelişmelere değinerek, bölge halkları arasında sıkı bir iletişimin kurulması gerektiğini bildirdi.

Bölgedeki sıcak gelişmelerin can sıkıcı olduğunu aktaran Şahin, Gaziantep’in hemen sınırında yaşananlara karşı duyarsız kalmadıklarını söyledi.

Karşılıklı konuşmayla bölgedeki sorunların üstesinden gelineceğine inandığını kaydeden Başkan Şahin, bölge halkından çözüme dönük fikirlerin alınmasının daha doğru bir yaklaşım olacağını sözlerine ekledi.

BAŞKAN ŞAHİN: ÖNCE BİRBİRİMİZİ TANIYACAĞIZ

Suriye’deki iç savaştan dolayı vatanını bırakarak Türkiye sınırına dayanan Suriyeli mültecilere kucak açtıklarını hatırlatan Şahin, “Zoru kolaylaştırmanın en güzel noktası empati yapmak. Birbirimizi, özellikle bu bölgede, bu sorunları yaşayanları çok dikkatli dinlemek ve gelen çözüm önerilerini de çok hızlı karar almak gerekiyor. O yüzden bu ziyaret çok önemli. Çünkü aynı dili konuşmazsak, aynı çözüm önerilerini getirmezsek, bölge ve bütün dünya bundan çok ciddi manada zarar görür. Daha çok tanışmak, daha çok konuşmak, daha çok tartışmak bölge insanı için, dünya barışı için, sorunu yaşayanları daha iyi dinlemek gerekiyor. Bu dönem öyle bir dönem” dedi.

BASS: GAZİANTEP FAVORİ ŞEHRİM

ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi John R. Bass ise “Gaziantep favori şehrim” diyerek, şöyle konuştu: “Biliyorsunuz buradaki görevim sona eriyor, yakında Türkiye’den ayrılıyorum. Gösterdiğiniz yakınlık ve ilgiden dolayı teşekkür ederim. Gerçekten zor bir dönem oldu; hem burası, hem bu şehir hem de bu bölge için. Birlikte çalıştığımızda daha başarılı sonuçlar alabiliriz ve buna devam etmeliyiz. Türkiye’nin en sevdiğim yerlerden biridir Gaziantep. Burada bulunmaktan dolayı çok mutluyum.”

Konuşmaların ardından Başkan Şahin, ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Bass’a hizmetlerinden dolayı işlemeli bir kavanoz hediye etti.

Comments are closed.