ASRİ MEZERLIKTAKİ ‘ŞİRECİ CAMİ’NİN AÇILIŞINI KURTULMUŞ YAPTI

| Haberler

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleri ve katkıları ile işadamı Hanifi  Şireci tarafından Asri Mezarlık içersinde yaptırılan “Hanifi Şireci Camisi”nin açılışını Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş yaptı. Kurtulmuş, böyle güzel bir eseri yapan Şireci ailesine ve Başkan Fatma Şahin’e teşekkür etti.

Caminin sadece bir ibadethane değil insanları toplayan, cem eden bir yer olduğunu ifade eden Kurtulmuş, cuma namazlarında, bayramlarda, düğünlerde sosyal hayatın merkezi olarak kullanılan bir yer olan camilerin kadim şehirlerde de merkezi alanı oluşturan ana çemberin nirengi noktası olduğuna değindi.

Camilerin aynı zamanda da Allah’a yönelme, Allah’ın karşısında secdeye, rükuya varılan, Allah’ın karşısında acziyetin ikrar edildiği mekanlar arasında yer aldığına dikkati çeken Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Dolayısıyla camiyi sadece sembolik bir dini mekan olarak görmenin ötesinde, camiyi medeniyetimizin hayatının merkezi olarak görmek daha anlamlıdır. Geçmişte böyle oldu, bugün de böyledir. Camilerimizi inşallah aynı fonksiyonlarına kavuşturmak mümkün olur. Daha canlı bir şekilde şehirlerin semtlerin nirengi noktası camiler olur. Camilerimizin hayatın merkezi olduğunu 15 Temmuz akşamında bir kez daha hatırlamış olduk. 15 Temmuz akşamında o hain, kökü dışarıdaki cinayet çetesi, o eşkiya güruhunun başlattığı darbeye karşı vatandaşlarımız sokaklarda tankların karşısında göğüslerini açarak, yumruklarıyla uçaklara karşı durarak sokaklara çıktı. İşte vatandaşlarımıza o ruhu veren camilerimizden okunan selalardı, dualardı, ezanlardı, Fetih sureleriydi. Yeniden öğrendik ki 15 Temmuzda cami sadece ibadet edilen bir yer değil. Cami toplumsal hayatın merkezi olan bir yerdir. Camilerin bu kadar önemli yerler olduğunu hepimiz biliyoruz.”

CAMİLER YENİDEN HAYAT BULACAK

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, yeniden camiye hayat vermenin aslında bu toplumun yeniden güçlü bir şekilde ayağa kalkmasını temin etmek anlamına geldiğini vurguladı.

Kurtulmuş, “Müslümanlar olarak korkmuyoruz, Allah’tan başka kimsenin önünde eğilmiyoruz, rükuya gitmiyoruz, secdeye varmıyoruz. Bu caminin inşallah güzel hayırlı hizmetler yapacağına inanıyorum. Burada çok Müslümanları asırlar boyunca cem edeceğini, bir araya getireceğini biliyorum. Memleketimizde ezanlar susmasın, bayraklar inmesin. Bu memlekette ellerini açıp Allah’a dua eden insanların duaları kıyamete kadar hiç dinmesin diliyorum” diye konuştu.

Numan Kurtulmuş, açılışı yapılan caminin 3 minareli olduğunu ve benzerlerinin Şam ve Halep’te bulunduğu bilgisini aldığını dile getirerek, Ahmet Şireci’nin 7 minareli bir cami daha yapacağını söylediğini aktardı.

Kurtulmuş, “Allah, İslam’ın hizmetkarı olan bu asil milleti kıyamete kadar müslümanlığın bayraktarı olmayı nasip etsin” dedi.

CAMİLER GÖNÜLLERİ BİRLEŞTİRİYOR

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de camilerin gönülleri birleştiren mekanlar olduğunu, herkesin eşit şekilde kul olarak Allah’ın huzuruna çıktığını söyledi.

Türkiye’nin ezansız kalmamasını temenni eden Şahin, hayırsever Şireci ailesine de katkılarından dolayı teşekkür etti.

Asri Mezarlığın ihtiyacı olan bu caminin bir açığı kapattığını belirten Şahin, “Camiler biz insanları birleştiren mekanlardır. İslamın beş şartından biri olan namazlarımızı eda etme yeridir. Hepisinden önemlisi işçi-işveren, fakir-zengin eşit bir şekilde Yaradana kul olma fırsatı veriyor. Yüce Mevlam bizleri camisiz ve ezansız bırakmasın. Müslümanlıkla yoğrulan yurdumu müslümansız bırakmasın” ifadelerini kullandı.

Şahin, belediye olarak doğumdan ölüme insanların yaşam alanlarında olduklarını ve bu hizmetlerin devam edeceğini kaydetti.

Camiyi yaptıran işadamı Hanifi Şireci de malın ve mülkü sahibinin Allah olduğunu ifade ederk, “Allah verir Allah alır” dedi. Şireci, annesinin adına ilkokul, babasının adına engelliler ilkokulu, kendi adına da Türkiye’nin en büyük AMATEM’ini yaptırdığını söyledi. Şireci, bugünde bu camiyi yaptırdığını ve devam gelmesi dileğinde bulundu.

Gaziantep Asri Mezarlık içinde hizmete açılan caminin açılışına Vali Ali Yerlikaya, AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, AK Parti milletvekilleri Ahmet Uzer, Mehmet Erdoğan, Abdulkadir Yüksel ile vatandaşlar katıldı.

Kurtulmuş ve beraberindekiler, açılışını yaptıkları camide cuma namazını kıldı.

Comments are closed.