“ATALARIMIZIN OMUZ OMUZA KURTARDIĞI BU VATANI BİZLER EL ELE VERİP, KENETLENEREK KORUYACAĞIZ”

| Haberler

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Şahin, mesajında, Cumhuriyetin ilanının Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yazılan kurtuluş destanının varış noktası olduğunu söyledi.

İmkânsızlıklar içinde ve her safhası zorlu mücadelelerle dolu olan ancak milletimizin azim ve kararlılığıyla sürdürülen Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasıyla ilan edilen Cumhuriyet’in tam bağımsızlığımızın ve geleceğimizin en büyük güvencesi olduğunu belirten Şahin, kadınıyla, erkeğiyle, tüyü bitmemiş yetimiyle tüm milletin tek yürek, tek bilek olarak yazdığı bu kurtuluş destanının aslında büyük fedakarlıklar ve kahramanlıkların öyküsü olduğunu vurguladı.

Gaziantep’in o dönemde gösterdiği direniş ve bağımsızlığa giden yolda yaptığı katkıdan dolayı “Gazi”lik unvanı aldığını hatırlatan Şahin, şöyle devam etti:

“Bugün buna her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz günler yaşıyoruz. Kardeşi kardeşe kırdırmak isteyenlerin, aramıza nifak tohumları ekenlerin, milletimizi ayrıştırarak bizi bölmek isteyen karanlık güçlerin topraklarımız üzerinde oynadığı oyunları bozacak olan yine bizleriz. Atalarımız bu ülke için, tam bağımsızlık yolunda beraber, omuz omuza çarpışmadı mı? Aynı siperde aynı kaptan yemek yeyip, açlığa, susuzluğa beraber direnip ve hatta birbirlerinin kucağında son nefeslerini vermediler mi? Bu vatanı birlikte kurtarmadılar mı? Şimdi de onların torunları, mirasçıları olarak bu görev bizim. Onların omuz omuza kurtardığı bu vatanı bizler el ele verip, kenetlenerek koruyacağız.”

Şahin, farklı dil, inanç ve kültürlerin bir arada yaşayabildiği büyük bir hoşgörü medeniyetinin mirasçıları olarak kardeşçe kucaklayıp, sımsıkı kenetlenerek, eşitlik ve hürriyet temeline dayanan büyük bir millet olma iradesiyle kurulan Cumhuriyet’in 100’üncü yılına doğru birlik ve beraberlik içinde yürünülmesi gerektiğini kaydetti.

Tüm vatandaşların Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayan Şahin, “Bu duygu ve düşüncelerle; başta Cumhuriyeti en büyük eseri olarak değerlendiren ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Kürt’üyle, Türkü’yle, Alevi’siyle, Sünni’siyle, Laz’ıyla, Çerkez’iyle bu vatan için kan veren bütün şehit ve gazilerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

Comments are closed.