BAKAN AVCI: “TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ SADECE DENİZ, KUM VE GÜNEŞ DEĞİL. BUNUN EN GÜZEL ÖRNEĞİNİ GAZİANTEP’TE GÖRÜYORUZ”

| Haberler

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, turizm sektör temsilcileriyle bir araya geldi.

Avcı, Gaziantep Mutfak Sanatları Merkezi’ndeki turizm sektör temsilcileriyle gerçekleştirilen buluşmada yaptığı konuşmada, büyükşehir belediyesince başlatılan “Şimdi Gaziantep’e Gitme Zamanı” kampanyasını hatırlatarak, kentteki temasları sırasında kampanyanın da adının da oldukça doğru bir tespit olduğunu görme imkanı bulduğunu söyledi.

Gaziantep’in önemli bir kültür, sanat ve gastronomi merkezi olduğunu, bünyesinde önemli potansiyelleri bünyesinde barındırdığını ifade eden Avcı, böylesine önemli bir kentin turizmden daha fazla pay alması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin geçen yıl turizmde bazı dış kaynaklı sıkıntılar yaşadığını belirten Avcı, şöyle konuştu:

“Geçen yıl yaşadığımız dezenformasyon kampanyası ve yaşadığımız bazı olumsuzluklar, 2016’daki turizmde bazı sıkıntılar yaşamamıza neden oldu ama bu konjonktürel nedenlerden kaynaklanıyordu, yapısal değildi. Eğer öyle olmasa turizmden uzun süreli endişeler yaşayabilirdik. Ama şu an durum gayet iyiye gidiyor. 2014-15 dönemindeki rakamları yeniden göreceğimizi öngörüyoruz. Uluslararası medyanın dezenformasyonu azalmış gibi görünse de halen etkilerini sürüyor. Ama biz bunları aşacağız. Çünkü sektörümüz güçlü. Eğer bu yaşananlar başka bir ülkede olsa kolay kolay ayağa kalkamazdı. Ama sektörümüz 2016’daki ağır şartları tecrübe, sabır ve güçle üzerinden geldi. İnşallah önümüzdeki süreç, önceki yıllardan daha iyi olacak. 2016 krizinden önemli tecrübeler de edindik. Şöyle ki, rahmetli Özal döneminde önemli bir turizm hamlesi başlatıldı. O dönem deniz, kum ve güneş turizmine ağırlık verildi ve önemli kazanımlar da oldu. Ama Türkiye’nin potansiyeli sadece deniz, kum ve güneş değil. Türkiye’nin Gaziantep’te de en güzel örneğini gördüğümüz gibi tüm şehirlerimizde muazzam bir potansiyel var. Dolayısıyla deniz, kum ve güneş parantezinin dışına çıktığımız zaman önümüzde devasa bir ürün çeşitliliği karşımıza çıkıyor.”

Gaziantep’te Çinli ressamların açtığı sergiyi hatırlatan Avcı, bu çalışmanın kentteki turizmin geliştirilmesi adına önemli bir gösterge olduğuna işaret etti.

Gaziantep’in pek çok alanda ciddi turizm potansiyeline sahip olduğuna dikkati çeken Avcı, bu anlamda gastronominin ayrı bir yerinin olduğunu aktararak, “Bir ülkeyi değil bir şehir düşünün, 500’den fazla yemeği var. O yüzden bu şehir Yaratcı Şehirler Ağı’na boşa dahil olmuyor.” diye konuştu.

 BAKAN GAZİANTEP SANAT MERKEZİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

 Kültür ve Turizm Bakanı Avcı ve Fatma Şahin, Gaziantep’te arkeoloji müzesi ve sanat merkezinde incelemelerde bulundu.

Avcı, beraberindeki Vali Vekili Uğur Aladağ, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İl Emniyet Müdürü Erhan Gülveren, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Bülent Öztürk ile Gaziantep Arkeoloji Müzesini ziyaret etti.

Buradaki eserleri inceleyen Bakan Avcı, müze yetkililerinden çalışmalarla ilgili brifing aldı.

Avcı ile beraberindekiler, daha sonra Gaziantep Sanat Merkezine geçti. Merkezdeki çalışmaları takip eden Avcı, yaptığı açıklamada, sanat merkezini çok beğendiğini belirtti.

Merkezin oluşturulmasında emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin’e teşekkür eden Avcı, “Bu tür güzel yerlerin nasıl da halkın hizmetine sunulacağının, en güzel örneklerini bugün görüyoruz. Her köşesi ayrı ayrı tasarlanmış, incelenmiş, işlevsellendirilmiş, dolayısıyla yaşayan bir merkez haline getirilmiş. Buradaki düzenlemelerin ve uygulamaların diğer şehirlere de örnek olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Comments are closed.