BAŞKAN ŞAHİN: BAZI KAVŞAKLARDAN SOLA DÖNÜŞ KISITLAMASI BİLİMSEL BİR SONUÇ

| Haberler

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ulaşım Master Planı çalışmaları kapsamında şehir merkezinde bazı kavşaklarda sola dönüş kısıtlamasıyla ilgili olarak, “Bu bilimsel çalışmanın bir sonucudur. İnsanların alışkanlığını değiştirmek Ağrı dağını yerinden kaldırmak gibidir. Seçilmiş biri, seçmenine eziyet edebilir mi? Biraz sabır” dedi.

Kent trafiği uzmanlarından destek alan Büyükşehir, 40 bin aracın trafiğe çıktığı şehrin trafik yükünü hafifletmek için kararlı adımlar attı. Hazırlanan Ulaşım Master Planı çerçevesinde bazı kavşaklarda sola dönüşleri kısıtlayan “Kent Merkezi Kavşak Verimliliği Artışı Projesi”, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Verimlilik Proje Ödülü’ne layık görüldü, kavşakların verimliliği artırıldı. Sola dönüş kısıtlamasına yönelik uygulamada yaşanan zorluğu insanların alışkanlıklarına bağlayan Şahin,  Biraz sabır dedi ve ekledi: “Seçilmiş biri, seçmenine eziyet edebilir mi? Seçmenlerin yaşam kalitesini geriye götürecek karar alabilir mi?”

ŞEHİR MERKEZİNE KÖPRÜLÜ KAVŞAK YERİNE

Boğaziçi Üniversitesine, Ulaşım Master Planı hazırlattırdıklarını hatırlatan Başkan Şahin, “Türkiye’nin en iyi trafik mühendislerini şehre çağırdık, kent trafiğini fotoğrafladılar. Şehrin ortasına Maarif Kavşağı gibi köprülü kavşak yapıldığı zaman dünya kadar para harcanmasına rağmen trafikte bir akışkanlık sağlanmadığı gözlemlendi.

YOLLARI DİSİPLİNE EDEMEZSENİZ

 Şehir merkezinde kavşaklarla ilgili bir pilot bölge çalışması yapıldı. Seçilen pilot bölgede kavşaklarda 1 saatte 300 aracın geçtiği görüldü. Buradaki 5 faz, 3 faza düşürdüğünüzde bir saatte 300 değil, 500 araç geçiyor, bir araç 3 ışıkta değil 1 ışıkta bekliyor, bu rakamlar bilimsel çalışmaların ortaya çıkardığı sonuç. Trafikteki araçların yüzde 20’si sola dönüyor, yüzde 80’i direkt gidiyor. Yüzde 20’nin sola dönme talebinden araçların büyük çoğunluğu trafikte beklemek zorunda kalıyor. Yüzde 20’nin sola dönüş talebini kısıtlayıp seri akışa başladığımız zaman kavşaklardaki kuyruklanma azaldı. Bu şehirde çok sayıda sola dönüş var, herkes hemen dönüyor. Bu durumla sola dönüşlerin kullanıldığı kavşaklarda büyük kuyruklar oluşuyor. Yolları disipline edemezseniz, akışı sağlayamazsanız, kuyruklanma artıyor, trafik sorununu çözemiyorsunuz.

ÖYLE BİR LÜKSÜM OLAMAZ

 Fatma Şahin olarak sola dönüşleri kapatayım diyebilme lüksüm olabilir mi? Sonuçta seçilmiş biriyim, seçilmiş biri, seçmenine eziyet edebilir mi?  Onların yaşam kalitesini geriye götürecek karar alabilir mi? Ankara ve İstanbul gibi büyükşehirlerde artık her yerden girip çıkamazsınız. Milletvekiliyken Ankara’da yanlış kavşaktan dönünce gideceğim yere yarım saat geç gitmek zorunda kaldım.

YEĞENİM BİLE ŞİKAYET EDİYOR

 Şehir, sola dönüş kısıtlamasına yönelik uygulamada zorlanıyor. Niye? İnsanların alışkanlıkları uygulamayı zorlaştırıyor. Kendi yeğenim bile, ‘teyze evimi görüyorum ama dönemiyorum’ diyor, ben de ‘sağdan dönüp evine ulaşacaksın’ diyorum. Aslında o kadar basit ki, dönmek istediği yere gitmek için bulvar yaptık, 3 dakika sonra evinde olacak. 3 dakikadan dolayı iki kırmızı ışık arası kilitleniyor. Benim gözümle olaya baktığınızda ne demek istediğimi rahatlıkla anlaşılabilirsiniz. ‘Hayatta en hakiki mürşit ilim’ diyorsak ve bunun gereği olarak bir karar alıyorsak önce sabredeceğiz, elimde sihirli bir değnek yok ki trafik sorununu hemen çözeyim. Karar alıyoruz, alınan kararın yan etkileri olacaktır. İnsan alışkanlıklarını değiştirmek Ağrı dağını yerinden kaldırmak gibidir. İnsanlar her sabah işyerine gitmek için kendine göre bir yol belirlemiş bunu yapmadığı zaman sinirleniyor, kızıyor” diye konuştu.

Comments are closed.