BAŞKAN ŞAHİN GAZİANTEP-IRAK İŞ VE YATIRIM FORUMU’NA KATILDI

| Haberler

ŞAHİN: BÖLGESEL SIKINTILARIN PANZEHRİ: BİRLİKTE ÜRETMEKTİR

Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin,  İbn-i Haldun’un ‘Coğrafya kaderdir’ sözünü hatırlatarak, “Bölgesel sıkıntılar, savaş, gözyaşı ve dünyadaki kaosun panzehri; daha çok bir araya gelmek, daha çok birlikte üretmek, daha çok kardeş olmak ve safları sıklaştırmaktır” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Valiliği, Gaziantep İhracatçılar Birliği, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Ticaret Borsası ve Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi işbirliğiyle Gaziantep-Irak İş ve Yatırım Forumu düzenlendi. Forumun açılışında, Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Gaziantep tanıtım filmi gösterildi.

ŞİMŞEK: GAZİANTEP İÇİN TARİHİ BİR GÜN

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gaziantep için tarihi bir gün yaşanırken, dost ve kardeş ülkeden misafirlerin ağırlandığını dile getirdi.

Bölgenin geleceğini inşa etmeyi konuşmaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Şimşek, Iraklı misafirlerin kendisine, 1980’den beri ülkelerinin huzur yüzü görmediğini ve sürekli yıkımla karşı karşıya kaldıklarını söylediklerini aktardı.

Ortadoğu coğrafyasının sürekli fitne fesatla karşı karşıya bulunduğunu ve bundan en çok Irak’ın mustarip olduğunu belirten Şimşek, “Dost ve kardeş ülkemiz Irak’ı, barbar terör örgütü DEAŞ’ın defedilmesiyle beraber inanıyorum ki güzel günler bekliyor. Irak, dünyada potansiyeli en yüksel olan ülkedir. Hem genç nüfusa sahip hem de yer altı zenginlikleri çok güçlü olan bir ülke. Iraklı kardeşlerimizle beraber inşallah Irak’ı yeniden inşa edeceğiz. Irak’ın o muhteşem medeniyet dönemine geri gelmesi için iş birliği yapacağız.” diye konuştu.

GAZİANTEP TİCARET MERKEZİ

Gaziantep’in önemli bir ticaret merkezi ve Irak gibi ülkelere yakın bir kent olduğunu dile getiren Şimşek, şöyle devam etti: “Bugün bizimle beraber olan sanayici ve iş adamı kardeşlerimiz, 3 gün boyunca beraber çalışıp ortaklık ve dostluk kuracaklar. Geleceği yeniden, beraber inşa edecekler. Bu bölgenin, coğrafyanın ve Ortadoğu’nun her zamankinden daha çok kardeşliğe birliğe, istikrar ve huzura ihtiyacı var. Refah için sihirli formül aramaya gerek yok. Bölge üzerinde oynanan oyuna gelmezsek, bu genç nüfusuyla, yer altı ve üstü zenginlikleriyle, tarihin derinliklerinde var olan zenginliğiyle bu bölge çok hızlı ayağa kalkar. Buna inanıyoruz. Iraklı kardeşlerimizin geleceğine inanıyoruz. Iraklı kardeşlerimize terör belasından topraklarını kurtardıkları için teşekkür ediyoruz. Çünkü bu önemli bir sorundu, bizim için de aynı sorundu.”

SİZLERLE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Avrupa’nın sınırları kaldırıp bir bayrak ve bir merkez bankasıyla birlik kurduğuna dikkati çeken Başbakan Yardımcısı Şimşek, “Bizim coğrafyamızda her mezhep ve etnik kökenden çatışma ortamı hazırlanması ibretlik bir durum. Biz akıllı olup kapsayıcı olacağız. Biz kardeşlik hukukuyla herkesi kucaklayacağız. Türkiye olarak bizlerin kimsenin iç işlerine karışmak gibi niyetimiz yok, kimsenin toprağında zerre kadar gözümüz yok. Biz bölgemizdeki her ülkenin güçlü olmasını istiyoruz. Biz komşularımızın toprak bütünlüğünü, Türkiye’nin toprak bütünlüğünü savunduğumuz gibi savunuyoruz. Bu bölgedeki çatışma kaynaklarımızı boşa harcamamıza neden oluyor. O yüzden Türkiye olarak barış, kardeşlik ve huzur için sizlerle çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

PARALARI BATIYA PARK ETMEK DOĞRU DEĞİL

Mevcut durumu daha ileriye taşımak istediklerini dile getiren Şimşek, Iraklı yatırımcıları Türkiye’ye davet etti. Şimşek, şöyle dedi: “Paraları gidip batıya park etmek doğru değil. Gelişen ülke olan Türkiye’de yatırım yaparsanız daha karlı çıkarsınız. Kardeşlik hukukundan bahsetmiyorum, rasyonel bir ekonomik değerden bahsediyorum. Zaten dünya şimdi gelişmekte olan ülkelere yatırım yapıyor. Çok düşük getirilerle paraları götürüp, batıya park etmek uzun vadede çok karlı değildir. O yüzden yatırımların nerede olması gerektiği çok açık. Bu bölge çok zengin bir ülkedir. Sadece bizi rahat bıraksalar, bu coğrafya şahlanacak. O yüzden akıllı olmamız lazım.”

Türkiye olarak son 10-15 yılda 100 milyar dolar civarındaki kaynağı altyapı yatırımlarına ayırdıklarını anlatan Şimşek, ülke genelinde hava, kara, demir ve deniz yolu yatırımlarını artırdıklarını ifade etti.

PKK İLE MÜCADELEDE DESTEK ÇAĞRISI

Türkiye’nin reformlarla hak ve özgürlükler konusunda sürekli gelişmeye devam edeceğini dile getiren Şimşek, komşu ülkelerin topraklarında terör belası olmasının yol açacağı sorunlara işaret etti.

“Mesela PKK terör örgütü, bizim kadar Irak’ın da sorunudur. O yüzden bu konuda da iş birliği yapmamız lazım.” diyen Mehmet Şimşek, şunları kaydetti: “PKK terör örgütünün derdi, Kürt kardeşlerimizin hakkı hukuku değildir. Ben Kürt kökenli bir kardeşinizim. Sıradan bir aileydim. O yüzden Türkiye’de ayrımcılık yok, eşit fırsatlar sunan bir ülkedir. Geçmişte bazı hatalar olmuş olabilir ama Recep Tayyip Erdoğan ile bunlara son verildi. ‘Ayrımız gayrımız yok hep birlikte Türkiye’yiz.’ dedik. Yatırımlar yapıldı, reformlar sağlandı. Temel hak ve özgürlükler konusunda gelişmeler yapıldı ama PKK silah bırakmak yerine bölgede zulmetti, şiddeti artırdı. O yüzden terörün kaynağının dışarıdan olduğunu bilelim. O yüzden terörün olduğu bölgeye komşular da destek vermelidir. Ben inanıyorum ki Iraklı kardeşlerimiz de destek vermeye devam edecektir.”

ŞAHİN: İPEKYOLU KALKINMANIN YOLU

Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin ise, Gaziantep’in tarihi İpekyolu’yla bölgenin en güçlü şehri olduğunu belirterek, İpekyolu’nu kalkınmanın, kardeşliğin, ticaretin, sanayinin ve kültürün yolu olarak tanımladı.

Şahin, şöyle konuştu: “Doğu Akdeniz Mezopotamya ile sınırlı gazi şehir, bütün medeniyetlere en güçlü ev sahipliğini yapmıştır. Ve şu anda da gazi olan şehrimizin en önemli özelliklerinden bir tanesi ensar şehir olmasıdır. 500 bin mülteci kardeşimize Suriyeli kardeşimize ev sahipliği yapan gönlünü, evini, sofrasında yuvasını açan şehrimizin değerli hemşehrileri aynı zamanda bir ekonomi ve sanayinin ticaretin ve kültürün başkentidir.

COĞRAFYA KADERDİR

İbn-i Haldun’un ‘Coğrafya kaderdir’ sözü bugün Irak için de, bugün Türkiye için de, bugün Gaziantep için de, bugün Bağdat için de en önemli sözlerden bir tanesidir. Biz komşuyuz. Biz kardeşiz. Biz sizlerle kader birliği yaptık. Bizim atasözlerimizin içerisinden bir tanesinde, ‘Anne gibi yar Bağdat gibi diyar olmaz’ derler. Bu bizim atalarımızın ecdadımızın bize verdiği bu miras. Bu komşuluk hakkını son zamanlarda yaşanan bölgesel sıkıntılar, savaş, gözyaşı dünyadaki kaosun, en büyük ilacı ve panzehri; daha çok bir araya gelmek, daha çok birlikte üretmek, daha çok kardeş olmak, safları sıklaştırmak olduğunu görüyoruz.

DÜNYA VAR OLDUĞU SÜRECE…

Medeniyetimizin bize verdiği talimatlarla sevgili peygamberimizin güvenilir ticaret adamı sıfatıyla, ahlakıyla, erdemli bir ticaret adamının nasıl dünya barışına, nasıl coğrafyaya, nasıl kardeşliğe katma değer ürettiğini görüyoruz. İşte o yüzden bu topluluk bizim için çok önemli. Sizler bizim için çok kıymetlisiniz. Biz insanlık tarihi kadar eski olan bu geçmişten dünya var olduğu sürece komşu olacağız. Ve bizim medeniyetimiz komşu hakkını en önemli hak olarak görüyor. Kardeşlik hakkı olarak görüyor. O yüzden bölgesel sorunlara bölgesel çözümler üretmemiz asla fitneye fesada dedikoduya müsaade etmememiz gerekiyor. İnşallah bundan sonra bu güzel organizasyon sektörlerin işbirliğinde bölgesel kalkınmada Suriye’nin ve Irak’ın yeniden yapılanmasında sanayi ve ticari işbirliğimizin dünya kardeşliğine ve barışına vesile olacağını diliyorum.”

FEHDAVİ: GAZİANTEP’LE HER TÜRLÜ İŞ BİRLİĞİ MUTLU EDER

Irak Elektrik Bakanı Kasım Fehdavi, Irak hükümeti olarak komşu ülke Türkiye ve özellikle Gaziantep’le yapılacak her türlü iş birliğinin kendilerini mutlu edeceğini söyledi.

Gaziantep ile ilgili 37 yıl öncesine ait çok güzel anıları olduğunu anlatan Fehdavi, Gazianteplilerin iş birliğini seven, konuksever insanlar olduğunu belirterek, “Bizim için burada önemli olan kapıları açmaktır. İş adamlarından oluşan büyük bir heyetle buraya geldik. Ekonomik olarak, çalışma hayatı olarak duvarları kaldıralım diye geldik. En zor olan ilk iştir. Bir duvarı kırmak, açmak çok önemlidir sonrası gelir. Önümüzde geniş ufuklar ve fırsatlar var” diye konuştu.

Gaziantepli iş adamları ve Türkiye için Irak’ta geniş fırsatlar olduğuna dikkati çeken Fehdavi, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Özellikle DEAŞ’ı kovduğumuz illerimiz büyük yıkıma maruz kaldı. DEAŞ’a, Müslümanları yok etmek gibi bir görev verilmişti. Öncelikle Sünnilere kastettiler. Maalesef bundan büyük esef duyduk. Bunu yerelde olan insanlarla, çevre ülkelerden gelen insanlarla birlikte yaptılar. Irak, çocuklarının evlatlarının kanıyla topraklarını temizledi. Biz bütün dünyadan bunların kovulması için iş birliği istiyoruz. Bu bir kanserdir. Bu kanser her yere yayılıyor ve herkese zarar veriyor. Biz DEAŞ’la savaştık, hem ekonomik hem insani olarak dünyanın yerine bir bedel ödedik. Bu kara dalga aslında her şeyi yok etti, bütün medeniyeti, insanlığa faydalı olan her şeyi yok etti.”

ANTEP’TE NE VARSA ONU İSTİYORUZ

Irak’ın aslında her şeye ihtiyaç duyduğunu, dolayısıyla Gaziantep iş dünyasıyla yaptıkları buluşmanın büyük bir başlangıç olmasını temenni ettiklerini aktaran Kasım Fehdavi, şunları kaydetti: “Antep bunun öncüsü olsun. Irak’a kim gelmek istiyorsa hoş gelir, bize aziz dost olarak gelir. Biz iş birliği için hazırız. Bu toplantıyı, yapacağımız bütün işlerin esas toprağını, harcını burada atacağız. Iraklı iş adamları Türk meslektaşlarını bekliyorlar. Bunun için geldiler. Hükümet olarak biz de bu anlaşmaları destekleyeceğiz. Hedefimiz büyüktür. Sanayi, tarım, imar, elektrik her şeye ihtiyacımız var. Biz Antep’te ne varsa onu istiyoruz. Her çaba harcayana başarılar diliyorum.”

AL-HİTİ: KOMŞU KOMŞUNUN KÜLÜNE MUHTAÇTIR

Irak Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliği Kurtarılmış Bölgeler ve Yapılandırma Başkanı Mustafa Al-Hiti de, Irak ile Türkiye arasındaki ilişkinin uzun yıllara dayandığını vurgulayarak, “Sadece yüzyıl önce bütün İslam ümmeti birdi. Ancak bildiğiniz gibi emperyalist politika, böl, parçala politikasıyla bizleri parçaladılar ve bu şekle, bu hale getirdiler. Biz en azından belki Irak-Türkiye ortak pazarı bile yapabiliriz. Bundan sonra komşu iki ülke arasındaki ilişkileri de bu şekilde geliştiririz. Yani şunu diyoruz, komşu komşunun külüne muhtaçtır. Bu önemli bir atasözüdür” diye konuştu.

Irak’ın komşularının her şeyine ihtiyaç duyduğunu dile getiren Hiti, ülkesinin yeniden imar edilirken bir yandan da yatırımlara ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

Irak’ın yakın gelecekte savaşlar ve yıkımlar geçirdiğini anımsatan Hiti, “Bildiğiniz gibi Irak’la dünya ülkeleri arasında bir uçurum meydana geldi. Irak, savaşlar geçirdi. 1980’lerden, geçen günlerde Irak’ın batısını DEAŞ’tan kurtarana kadar hep savaşlarla geçti. Çok zor günler geçirdik çünkü Irak büyük bir ekonomik ambargoyla karşı karşıya kaldı. Irak’ın toprakları tamamen temizlendi ve savaştan sonra şimdi imara başladık artık” dedi.

Hiti, forumun Irak’ın yeniden imarı ve kalkınması için gerçekten büyük bir atılım noktası olacağını sözlerine ekledi.

Comments are closed.