BAŞKAN ŞAHİN, ULUSLARARASI GAZETECİLERİ GAZİANTEP’TE AĞIRLADI

| Haberler

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı  Fatma Şahin, 6 Avrupa ülkesinden gelen 27 gazeteci ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Şahin, Emine Göğüş Mutfak Müzesinde BBC, TRT World, Middle East Eye, Huffington Post ve El Cezire Amerika’dan gelen gazetecilere, Suriyeli sığınmacılarla ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Suriyeli sığınmacıların en temel ihtiyaçlarını karşılayarak uzun vadeli planlar hazırladıklarını söyleyen Şahin, mülteci çocuklarla beraber Gaziantep’in genç nüfusunun arttığını belirtti.

“Ben iki yıl önce başkanlığa geldiğimde üç bin Suriyeli çocuk eğitim hayatı içerisindeydi” diyen Şahin, ”Hükümetimizle beraber bu oranı yüzde 70’e çıkardık. Bu sene okula başlayanların oranı yüzde 95 oldu. Bu çocukların bütün ihtiyacı tarafımızdan karşılanıyor” dedi.

Suriyeli sığınmacıların sağlıktan istihdama kadar  bütün ihtiyaçlarını sağlamaya çalıştıklarına dikkati çeken Şahin, şöyle konuştu:

“Sağlıkta fırsat eşitliği sağlamak için özel ve devlet hastanelerini onların hizmetine açarak önemli bir işe imza attık. Ayrıca çalışma hayatınında düzenlenmeler yaptık. Kayıt dışı mültecilerin çalıştığını biliyorduk. Kendi işçimi, esnafımızı korumak için kota sistemi getirdik. Çalışma Bakanlığımız bu konuda gerekli düzenlemeleri yaptı. Valiliklere yetki verildi.”

“NEGATİF ALGI OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILIYOR”

Gaziantep’te güvenlik konusunda negatif algı oluşturulmaya çalışıldığın vurgu yapan Şahin, şöyle devam etti:

“Biz beş yıldır dünyaya büyük bir insanlık dersi verdik. Vicdanen yapılması gereken her şeyi yaptık. Özellikle bir takım medya tarafından negatif algı oluşturulmaya çalışılıyor. Oluşturulmaya çalışılan negatif algıdan çok rahatsızız. Kültür, gastronomi alanında hedeflerimize gitmeye çalışırken, sanayi şehri olarak ihracatımızı arttırmaya çalışırken çok ciddi şekilde rahatsız oluyoruz. Biz bir Paris, Washington, İskandinav ülkesi kadar güvenli bir ülke olduğumuzu iddia ediyoruz. Bunun için de valiliğimiz, emniyet güçlerimiz istihbarat teşkilatımız bu ülkede olabilecek her şeyi kontrol edebilmektedir. Aslında bu bölgede yapılan çalışmalar bütün Türkiye’ye ve dünyaya sigorta olmaktadır.”

Terörün şu an bütün dünyanın sorunu olduğunu dile getiren Şahin, sınırların kalktığı bir dünyada olunduğunu belirterek, küreselleşmenin getirdiği bütün pozitif ve negatif etkilerin yaşanıldığını aktardı.

“Bir şehri güvenli, güvensiz, bir ülkeyi güvenli güvensiz” diye ayırt etmenin yanlış olduğunu son zamanlarda çok iyi gördüklerine ifade eden Şahin, “Uluslararası toplumun, liderlerin ortak terörist tanımında birleşmesi  terörizmle ilgili çok net kararlı tutumlar sergilemesi gerekiyor.  Aksi takdirde bu tür ayrımcılığın gelecek adına sorun çözmeyeceği bunu daha da büyütecek. Yaptığımız bu güzel çalışmaları gölgelediğini düşünüyoruz. Bu konuda basın mensuplarından yardım ve destek bekliyoruz” diye konuştu.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şahin, basın mensuplarına Gaziantep’e özgü kutnu kumaşından şal ve kravat hediye etti.

Öte yandan Gaziantep’in tarihi ve kültürel mekanlarını gezen yabancı gazeteciler, ayrıca gastronomi kenti Gaziantep’in yemeklerini de tatma fırsatı buldu.

Comments are closed.