BAŞKAN ŞAHİN’DEN GAZİANTEPLİLERE MÜJDE

| Haberler

2018’DE ULAŞIMA ZAM YOK

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Fatma Şahin, 2018 yılında toplu ulaşım araçlarına zam yapılmayacağını kaydederek, yolcuları mevcut ücretlerle taşımaya devam edeceklerini bildirdi.

Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi’nde Gençlik Meclisi toplantısı kapsamında “Fatma Şahin’le Söyleşi” adlı programda gençlerle bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, gençlerle hasbihal etti, onların taleplerini ve sorunlarını dinledi, nasihatlerde bulundu.

Programın açış konuşmasını yapan Başkan Şahin, zamanın ruhunu yakalamanın bir zorunluluk olduğunu vurgulayarak, bilgi toplumu olma yolunda ilerleyen yenidünyayı yakalamak için teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek gerektiğini söyledi.

ŞAHİN: İNSANİ DEĞERLERİ OLMAZSA BİR ŞEYLER EKSİK KALIR

Daha adaletli, daha kalkınmış, hukuk devletini özümsemiş bir dünya için demokrasiyi su içmek yemek yemek gibi sahiplenmiş gençlerin yetiştirilmesinin önemine değinen Şahin, “Umudunuz nedir dediğinizde gençlerin umudu nedir? Gelecek için iddianızı nedir dediğinizde gençlerin iddiası nedir? denilen bir dönem yaşıyoruz. Artık ekonomik kalkınma değil insanı merkeze alan sürdürülebilir kalkınma dönemi başladı. Akıllı şehirler anlayışıyla başka bir söylem ve eylem birliği var. Hayat; fizik, kimya ve matematik değil fizik ve kimyanın içerisinde insan ve insani değerler olmazsa bir şeyler eksik demektir.

GAZİANTEP GENÇLİK ŞEHRİ

Şehirde 3 üniversite ve 60 bine yakın üniversite öğrencisi, 18 yaş altında 750 bin öğrenci var. Sanayi, kültür ve gastronomi şehiriz diyoruz ama biz aynı zamanda genç şehiriz, gençlik şehriyiz. Bu potansiyeli geleceğe hazırlayabilirsek büyük bir fırsata sahip oluruz. Şayet bu potansiyeli kullanamazsak tüm Dünya’da sorun alanı olarak görülen uyuşturucu ve şiddetle uğraşmak zorunda kalırız. Bu yüzden gençlere yönelik koruyucu önleyici kültürel ve sosyal projelerle geniş alanlar açıyoruz. AVM yıkıp onun yerine 160 kapasiteli çift katlı otopark üzerine kitap cafe yapan başka bir belediye var mı bilemiyorum. Kamuoyunda, ‘başkan burayı beğenmedi daha büyük alışveriş merkezi mi yapacak? sorularıyla ve bakışıyla karşılaştık? Gençler buraya gelsin, kitap okusun yaşayan bir meydan olsun, meydanda kültür, sanat ve sosyal hayat canlansın diyen bir belediyecilik anlayışımız var. Benim baktığım yerden değil siz gençlerin baktığı yerden bakarsak büyük iddiamızı gerçekleştirebiliriz.

AKLINIZI KİRAYA VERMEYİN

Yerel yönetimlerde artık ideolojiler bitti, 1990’lı yıllardan sonra sosyal belediyecilikte çok iyi durumdayız, artık bütün şehirler, engeline, yoksuluna, mağduruna bir şeyler sunuyor. Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin bakışını toplum hayatına koymamız gerekiyor. Aklını kiraya vermeden, bilgiyi kendi vicdanında özümseyerek analiz ederek, irdeleyerek, doğru neyse onu uygulayacak zihinlerde gençleri geleceğe hazırlamamız gerekiyor” dedi.

Şahin, Konya, Kayseri gibi Gaziantep’in sıkletindeki illerin ulaşımda üniversite öğrencilerine dönük fiyatlandırmanın yüzde 10’un altında kalabilecek bir şekilde ayarladıklarını belirterek, bir saat içerisinde başka bir otobüse binildiğinde aktarmanın ücretsiz olduğunu söyledi.

GAZİANTEP KART TÜRKİYE PROJESİ OLDU

2018 yılında toplu ulaşım araçlarına zam yapmayacaklarını belirten Başkan Şahin, “Ulaşımda zam yapmayacağız, mevcut ücretlerle yolcuları taşıyacağız. Ulaşımla ilgili önemli yeniliklere gittik. Gelişen teknolojiye uygun Gaziantep Kart sistemiyle gerek yüksek güvenliği, gerekse kullanıcılara ve işletmecilere sağladığı ekstra özelliklerle, hizmet kalitesinin artmasına büyük katkı sağladık. Dünya’da kullanılan tüm temassız kredi kartlarıyla biniş yapılabilecek. Böylelikle Gaziantep Kart‘ı olmayan vatandaşlarımızın da seyahat edebilmesi mümkün olabilecek. Bu kadar teknolojik donanımlı uygulama Türkiye projesi oldu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ‘Türkiye Kart’ projesini hayata geçirecek. Ayda 2 milyon TL ulaşımı fonluyorduk, şu an ayda 700 bin liraya kadar düştü. Yeni sistemde başa baş gelirsek öğrenciler için yeni bir düzenlemeye girebiliriz” diye konuştu.

Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Ercan Oğuz, gençlik meclisinin yürüttüğü çalışmalara hakkında bilgi verdi.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, 2004 yılında kurulan kent konseyinin ilk genel sekreteri olduğunu belirterek, büyükşehir belediyesinin her alana dokunan önemli çalışmalar yürüttüğünü bildirdi.

Kent Konseyi Genel Sekreteri Fikret Tural, gençlerin geleceğin teminatı olduğunu vurgulayarak, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yürüttükleri çalışmalarda her zaman desteğini hissettiklerini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Hülya Yıldız ise, Büyükşehir Belediyesinin kültürel ve sosyal içerikli çalışmaları anlatan bir sunum yaptı.

Konuşmaların ardından gençlerin sorularını yanıtlayan Şahin, gençlerden gelen talepleri aldı.

Comments are closed.