BAŞKAN ŞAHİN’DEN KADIN ÇİFTLERE DESTEK

| Haberler

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, “Hijyen, Süt ve Mutlu Kadın Projesi” kapsamında 200 kadın çiftçiye süt sağım makinesi dağıttı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Botanik Bahçesi’ndeki dağıtım töreninde, bilgi ve teknoloji çağında olunduğunu belirterek, kalkınmanın yerelde başladığını ve iki milyon vatandaşın yaşam kalitesinin yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

Belediye olarak yaptıkları çalışmaları anlatan Şahin, şöyle konuştu:

“Sizler büyük bir hazinesiniz, sizler damdan düşe düşe büyük bir hayat okulundan mezun olduğunuz. Şu keçinin sütün sağılma işinin pratiğini ben bilmem. Ama sizin ömrünüz bu işlerle geçiyor. Siz olmazsanız bu millet nasıl sofrasını zenginleştirecek, nasıl temel ihtiyaçlarını giderecek. Köylü bu miletin efendisidir anlayışla, köylümüz, çiftçimiz artık yükselen bir değer olarak karşımızda.”

Özellikle şehrin merkeziyle, en ücra noktasındaki köyünün entegre edilememesi halinde istenilen kalkınmanın yapılamayacağına dikkati çeken Şahin, birlikte ve kardeşçe hareket etmenin önemli olduğunu kaydetti.

KADINIMIZI HER YÖNDEN YETİŞTİRMELİYİZ

Ailenin bir bütün olduğunu, erkek ve kadının birlikte yaşam kalitesinin artırılması için yapılacakları anlatan Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Her yönden kadınımızı yetiştirmemiz lazım. Çiftçi kadınımız, dünyada çiftçi kadınlar ne yapıyor, hangi makineleri kullanıyor, işini nasıl kolaylaştırıyor. Süpermen değil kimse, hepimizin yapabilirliği var. Herşey bizden beklendiği zaman altından kalkamayız. Kadınıyla, erkeğiyle birbirimize destek ve yardımcı olmamız lazım. Büyükşehir Belediyesi Başkanı olarak da ben hem çiftçi erkeklerin istediği talepleri yaparken, Antalya’da bir fuar varsa çiftçi kadınlarımızı gönderiyoruz, dünyada ne oluyor görün istiyoruz. Dünya tek sizin köyünüz değil, dünya çok büyük. Kendinizi yetiştirmeniz lazım ki çocuklarınızı daha iyi yetiştirebilesiniz. Bilinçli anne, bilinçli çocuk, bilinçli bir aile ve mutlu olan bir eş demek. O yüzden bilgi çok önemli. Sürekli kadınlarımızı eğitime alıyoruz, her noktada eğitime alıyoruz.”

Kadınlara azıcık dokunulduğunda çok güzel işler yaptığını aktaran Şahin, “Beşiği sallayan eller, dünyayı sallayacak, ben buna bütün yüreğimle inanıyorum” dedi.

Şahin, Antep peynirininde dünyaya tanıtılması için çalışmalara başladıklarını bildirdi.

YILLIK 30 BİN TON SÜT ÜRETİLİYOR

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz da Gaziantep’te 160 bin dolayında büyükbaş, 500 bin civarında da küçükbaş hayvan bulunduğunu belirtti.

Kentin her zaman küçükbaş hayvan yetiştiriciliğin merkezi olduğunu dile getiren Yılmaz, “Küçükbaş hayvanlarımızdan yılda 30 bin ton dolayında süt üretildiği hesaplanmaktadır. Bunun yaklaşık 10 bin tonu yavruların beslenmesi için, geri kalan 20 bin tonu da peynir üretiminde kullanılmaktadır. Özellikle Antep peyniri Türkiye çapında ün salmış olup, yıllık üretimimiz 2 bin 500 ton civarındadır” diye konuştu.

Bütün hayvanların sağımında kadınların ilgilendiğini aktaran Yılmaz, merkez ve ilçeler dahil Damızlık, Koyun, Keçi Yetiştiricileri Birliği’ne üye 100-200 arasında keçisi olan bütün üreticilere süt sağım makinasını verdiklerini kaydetti.

Damızlık, Koyun, Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkan Haydar Demirezer ise süt sağım makinalarının kullanımı hakkında kadın çiftçilere yönelik eğitim verileceğinin altını çizdi.

SÜT İŞLEME FABRİKASI KURULMALI

İl Tarım Müdürü Mehmet Karayılan da Gaziantep’te günlük 600 ton süt üretildiğini ifade ederek, kentte Süt İşleme Fabrikası’nın kurulması gerektiğine vurgu yaptı.

Tarım Kredi Kooparatifleri Bölge Müdürü Mehmet Aksoy da çiftçilerin bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi kapsamında, sertifikalı tohum, modern sulama sistemleri, zirai mücadele ve hayvancılık konularında 2015 yılında 5 bin 500 çiftçiye eğitim verdiklerini belirtti.

Üretici kadın çiftçiler adına konuşma yapan Medine Yıldırım da Fatma Şahin’e desteğinden dolayı teşekkür etti.

Üretici erkekler adına konuşan Özer Güvenci ise kadınların süt sağımında yaşadığı sıkıntılardan bahsederek, Şahin’den hayvan üreticilere daha çok destek vermesini istedi.

Şahin’e oğlak hediye edilen törende, süt sağım makinasıyla süt sağıldı. Ayrıca, kadın çiftçilerin yanı sıra Şahin de eliyle süt sağdı.

Sağımın ardından Şahin, kadınlara süt sağım makinelerini dağıttı.

Comments are closed.