BİBER VE DOMATES FİDESİ DAĞITILDI

| Haberler

Büyükşehir’den çiftçiye bir destek daha

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi çiftçinin yanında olmaya devam ediyor. Belediye, sertifkalı tohum, küçükbaş hayvana yem, arı kovanından sonra şimdi de biber ve domates fidesi dağıtımı yaptı.

Dağıtım için Suludere Şantiyesinde bir tören gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, burada 200 çiftçiye 350 bin biber ve domates fidesi dağıttı.

Tören öncesi katılımcılara destekleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, sanayi kenti Gaziantep’te tarımın da önemine dikkat çekti. Çiftçinin kendileri için önemili olduğunu dile getiren Şahin, ‘Suyumuzu, toprağımızı, petrolümüzü iyi kullanmalıyız. Alın teri ile çalışan ve evine ekmek götüren herkesin yanındayız’ dedi.

Buğday tohumu, küçükbaş hayvancılık ve arıcılık desteklerinden sonra biber ve domates yetiştirenlere de destek verdiklerini açıklayan Şahin, ‘Gaziantep sofrasının lezzeti bu biberlerden kaynaklanıyor. Soft’un domatesi ile Antep biberi bizim için önemli. Büyükşehir Belediyesi olarak çiftçiye desteklerimiz sürüyor’ diye konuştu.

İnsanın olduğu yerde Büyükşehir Belediyesi olarak kendilerinin de orada hizmette var olduğunu aktaran Başkan Fatma Şahin, ‘Doğumdan ölüme kadar insanın yanındayız. Dezavantajlı gruplara destek mekanizmalarımız ile yardımcı oluyoruz. Doğal kaynaklarımızı ve finans gücümüzü arttırmak için çaba gösteriyoruz. Şehirler arası fark oluşturmak istiyoruz. Bunu da hep beraber el ele vererek yapacağız’ şeklinde konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından yütürütülen ve ‘Yerel Çeşitleri Destekleme’ projesi adında çiftçilere çeşitli alanlarda destekler yapıldığını ifade eden Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz ise, Antep’e özgü biberi ve Soft domatesini korumak istediklerini söyledi.

Gaziantep’te yetişen dolmalıklar ve salçaların dünyanın dört bir yanına gittiğini belirten Yılmaz, Gaziantep’te yıllık ortalama dekar başına 2,5 3 ton biber yetiştirildiğini, bundan sonra rokelteyi 7,8 tona çıkarmak istediklerini belirtti. Biberin bir mutluluk ürünü olduğunu aktaran Yılmaz, biber ile domatesin faydaları ile ilgili kısa bilgiler verdi.

Programa, Ziraat Odası temsilcileri, çiftçiler ve davetliler katıldı. Konuşmaların ardından çiftçilere biber ve domates fideleri dağıtıldı.

Comments are closed.