BOKOVA’DAN GAZİANTEP’E ULUSLARARASI DESTEK

| Haberler

UNESCO DİREKTÖRÜ BOKOVA’DAN BÜYÜKŞEHİR’İN SURİYELİLERE YÖNELİK PROJELERİNE ÖVĞÜ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova ve beraberindeki heyetle, Suriyeli öğrencilere eğitim veren Gaziantep Ortak Akıl Platformu Okulunu ziyaret etti.

Fatma Şahin’in daveti üzerine kente gelen Bokova, Gaziantep temasları kapsamında Suriyeli öğrencilerle biraraya geldi.

Onların eğitim aldığı ve Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Gaziantep Ortak Akıl Platformu Okulunu Şahin ile ziyaret eden Bokova, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Tolay’dan Suriyeli öğrencilere yönelik çalışmalar ve verilen eğitimlerle ilgili bilgi aldı.

Okulda incelemelerde bulunan Şahin ve Bokova, öğrencilerin yaptığı el işlerine de büyük ilgi gösterdi. Suriyeli öğretmenlerle eğitim müfredatı hakkında görüşen Bokova, Fatma Şahin’le beraber öğrencilerin sıralarına oturup onlarla sohbet etti.

Bokova ve beraberindeki heyet Büyükşehir Belediyesinin Suriyelilere yönelik yaptığı çalışmalar ve uygulamalardan etkilendiğini belirterek Başkan Şahin’e çabalarından dolayı teşekkür etti.

Okul ziyaretinin ardından Gizem Doğan Yaşayarak Öğrenme Merkezine geçen Bokova, burada da incelemelerde bulunarak, Suriyeli öğrencilerle yemek yedi.

YÖRESEL YEMEKLERİ ÇOK BEĞENDİ

Ziyaretlerinin ardından açıklamalarda bulunan Bokova, Gaziantep’i UNESCO’nun gastronomi alanında yaratıcı şehirler ağına girmesi sebebiyle tanıdığını söyledi.

Kentin Yaratıcı Şehirler Ağı’ndaki yerini hak ettiğini vurgulayan Bokova, Fatma Şahin’in bu konuda büyük emekleri olduğunu kaydetti.

Gaziantep’de mültecilere büyük değer verildiğini gözlemlediğini anlatan Bokova, şöyle konuştu:

“İki gündür mülteci kamplarına, eğitim merkezlerine ziyarette bulundum. Hükümetin yerel yönetimlerin hem de halkın mültecilere gösterdiği toleransa şahit oldum. Mültecilere verilen hizmetlerden çok etkilendim. Ziyaret ettiğim bütün eğitim merkezlerinde, kamplarda mültecilere verilen hizmetlerden ve çocuklara gösterilen duyarlılıktan çok etkilendim. İstanbul’daki Dünya İnsani Zirvesi’nde de mülteci konusu tartışıldı. Özellikle göçmen konularında mültecilerden bahsedersek bütün odak noktamız çocukları olmalı. Bütün çocuklar okula gönderilmeli. Eğitimlerden yararlandırılmalıdır. İnsani sorunlarda krizlerde hepimizin üzerinde durması gereken empati, tolerans, saygı ve hoşgörüdür. Ben burada aldığım keyfi Fatma Şahin’le de paylaştım. Buradaki hizmetlerden son derece etkilendim.”

Hışva Hanı, Hamam Müzesi, Antep Kalesi ve Gaziantep Emine Göğüş Mutfak Müzesi’ni de ziyaret ettiğini aktaran Bokova, yöresel yemeklerin tadına baktığını ve çok beğendiğini vurguladı.

Birkaç hafta sonrada Çin’de Fatma Şahin’le bir araya geleceklerini belirten Bokova, “Bildiğiniz gibi Gaziantep dünyada Yaratıcı Şehirler Ağı’na girdi. Çin’de yapacağımız toplantıda buradaki izlenimlerimizi masaya yatıracağız. Umarım kentin kültür ve gastronomi turizmini bir şekilde öne çıkartırız. Umarım herkes bu yöresel lezzetlerin tadına varır. Bu klasik anlamdaki lezzet tarihi kuşaklardan kuşaklara geçer” dedi.

Comments are closed.