BREZİLYA FEDERAL CUMHURİYETİ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ SALGADO’DAN ŞAHİN’E ZİYARET

| Haberler

Brezilya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Antonio Luis Espinola Salgado ve beraberindeki heyet, Gaziantep Büyükşehri Belediye Başkanı Fatma Şahin’i ziyaret etti.

Şahin, ziyarette, Türkiye ve Brezilya’nın gelişmekte olan ülkeler kategorisinde olduğunu ve dünyada yaşanan değişim ve gelişimde çok hızlı bir şekilde etkilendiğini söyledi.

Türkiye’nin 2023 hedefiyle Brezilya’nın büyüme ve güçlenme hedefinin örtüşdüğünü ifade eden Şahin, “Bunu başarabilmemiz de çok daha kuvvetli, safları sıklaştırmamız, her yönden, ekonomik, siyasi, kültürel her yönden çok daha güçlü bir yol arkadaşlığını götürmemiz gerekiyor” dedi.

İki ülkenin ortak gücünü artıracak ortak çalışmalar yapılması gerektiğine işaret eden Şahin,  ziyaretin önemli olduğuna dikkat çekti.

İki ülke açısından çeşitliliğin artırılarak, tamamlayıcı sektörlere geçilmesinin çok önemli olduğunu dile getiren Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Bölge, muhteşem bir kültürel bir turizm altyapısı olan, antik kentlerin olduğu, Rum Kalesi, Yesemek, Zeugma bütün medeniyetlerin olduğu bir coğrafya burası. Gaziantep’e gelecek çalışmayı birlikte başarabiliriz. Bunu da bu bölgedeki ticari hamleyi besleyen hizmet sektörü ve kültürel turizmi de besleyen önemli bir tamamlayıcı unsur olarak görüyoruz. “

Salgado da iki ülke arasındaki politik ilişkilerin çok önemli olduğuna dikkati çekti.

Türkiye ve Brezilya’nın G20 üyesi olduklarını hatırlatan Salgado, “Ekonomik olarak Türkiye ve Brezilya birbirine yakın karakterislikler gösteriyor, yani sanayi alanında aynı türden şeyler üretiyoruz, ayrıca üçüncü ülkelerde de rekabet içindeyiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Şahin, Salgado’ya hediye takdim etti.

Comments are closed.