BÜYÜKŞEHİR “25 ARALIK KURTULUŞ GÜNÜ”NÜ SANATLA BİRLEŞTİRDİ

| Haberler

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 96’ncı yıldönümü kapsamında Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül “Gaziantep’e Gönül Veren Sanatçılar Çalıştayı ve Sergisi”ni açtı.

CUMHURBAŞKANI KUTLAMA MESAJI GÖNDERDİ

 İşgalci güçlere karşı gösterdiği amansız mücadeleyi destansı bir kahramanlıkla taçlandıran Gaziantep’in kurtuluş bayramı, düzenlenen törenlerle kutlandı. Tören, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Törene; Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Gaziantep Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ali Ekiyor, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluş temsilcileri, dernekler, vakıflar ve siyasi parti temsilcileri katıldı. Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın kutlama mesajı okundu.

Başbakan Yardımcısı Şimşek, Adalet Bakanı Gül, Gaziantep Valisi Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, Gaziantep Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ekiyor, gazilik madalyasını bayrağa toka etti. Lise öğrencileri, günün anlamını ve önemini belirten şiirler okudu.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaptığı konuşmada, “Gaziantep’in kurtuluşunda, tarihe destansı bir mücadele ile geçen bütün kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Gazi şehrimiz aslında sadece Gaziantep’in kurtuluşunda değil, bir anlamda ülkemizdeki kurtuluş mücadelesinin de bayrağını çekmiştir. Gaziantep bu anlamda öncü ve başarılı bir şehirdir. Gaziantep aslında bugün de üretkenliği ile çalışkanlığıyla yatırımlarıyla ülkemizi ileriye taşıyan bir şehir. Kurtuluş mücadelesindeki o günkü ruh bugün de devam ediyor. Yakın coğrafyamızda ki bütün sıkıntılara rağmen, herhangi bir başka şehir de olsa yansımaları büyük olacak şoklara rağmen Gaziantep bugün büyüyor bugün gelişiyor bugün kalkınıyor ve Türkiye’nin en önemli büyüme motoru işlevini görmeye devam ediyor. Gaziantep umut veriyor Gaziantep ışıldıyor” dedi.

Protokol üyeleriyle katılımcılardan oluşan kortej, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı, Maarif Kavşağı ve Atatürk Bulvarı girişi güzergâhını kullanarak Bey Mahallesi Çınarlı mevkiindeki Şehitler Abidesi’ne yürüdü. Burada düzenlenen törende, saygı atışı yapıldı. Antep savunmasında gözünü kırpmadan canını feda eden 6 bin 317 şehit için İl Müftüsü Ahmet Çelik tarafından dua okundu. Protokol, şehitliğe çiçek sundu.

Kutlama törenlerinin ardından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Gaziantep Sanat Merkezi’nde “Gaziantep’e Gönül Veren Sanatçılar Çalıştayı ve Sergi” açılışı gerçekleştirildi.

Sergi açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep için 25 Aralık tarihinin onur ve şeref günü olduğunu belirterek, “Bu onur günümüzü sanatla birleştirdik. Şehrimiz için çok önemli olan bu kimlikli binamızda Gaziantep Sanat Merkezi’nde bir haftadan beri 19 sanatçımız Gaziantep’in kurtuluşu için çalıştı” dedi.

Comments are closed.