BÜYÜKŞEHİR “TS EN ISO 9001:2008 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ BELGESİ” ALDI

| Haberler

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin almaya hak kazandığı “TS EN ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi” törenle takdim edildi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Kendirli Gazi Kültür Merkezi’ndeki belge takdim töreninde, millete hizmet için yola çıktıklarını söyledi.

Hizmet yolunda özellikle kurumsal kapasitenin artırılması gerektiğini vurgulayan Şahin, şöyle konuştu:

“Bilgiyi, insanı özellikle mali boyutta parayı iyi yönetmemiz lazım. Bilgi, insan, mali kaynaklar eşittir kalite. Dolayısıyla bu kalite belgesi dediğimiz şey elimize alıp, işyerimize götüreceğimiz veya elimize alıp evimize götüreceğimiz bir kâğıttan ibaret değil. Herşey kendi vicdanımız ve aklımızdan başlıyor. Vicdanımız ve aklımızdan kalifikasyonu özümsememiz lazım; yemek yemek gibi, su içmek gibi… Çünkü burada insana hizmet etmenin ne kadar önemli olduğunu önce özümsememiz gerekiyor, çünkü halka hizmet etmek, hakka hizmet etmek anlayışıyla bu yolculuğa çıkmazsak, bunlar yalnızca kâğıtta 7 Büyükşehir Belediyesi olarak kalır.”

Vatandaşa daha kaliteli hizmet verme hedefine kilitlenmek gerektiğini ifade eden Şahin, söylem ve eylem birliğinin bir bütün olduğunu aktardı.

“Bizim ne dediğimizden daha önemli halkımızın ne düşündüğü” diyen Şahin, “Onlar bu farkı görebiliyor mu? Yaşamında hissedebiliyor mu? Açtığın yollar gönül yolu olabiliyor mu? Gönülden gönüle giden o yolu Neşet Ertaş rahmetlinin söylediği o yolu sıklaştırabiliyor muyuz? Bunların hepsi aslında bir araç. Bu sonunda bizim o toptan kaliteyi yakalamamız ve fark yaratıp iz çıkarmamız ve eser bırakmamız gerekiyor. Arkamızdan eserler bırakan bir takım ruhuyla çalışmamız gerekiyor” dedi.

Gaziantep’in herhangi bir şehir olmadığını, iki milyon nüfusunun yanında, çok hassas bir dönemde Suriyeli mültecilere de hizmet ettiğini dile getiren Şahin, zoru kolaylaştırmak için kalite yönetiminin özümsenmesi gerektiğine dikkati çekti.

“AİLEMİZE HİZMET EDER GİBİ HALKA HİZMET ETMELİYİZ”

Bilginin güç olduğunu ve iktidar yaptığını belirten Şahin, “Şehirler yarışıyor. Yerel yönetim yarışında eğer iddiamız varsa, bizim o dile ulaşıp o standartları oluşturmamız lazım. Ama önce kendi standartlarımızı yerine getirmemiz ve özümsememiz lazım. Dolayısıyla bu uzun ince bir yolculuk” diye konuştu.

Programa katılan belediye personeline de seslenen Şahin, onlardan, ailelerine hizmet eder gibi halka hizmet etmelerini istedi.

TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz da kalite kelimesinin anlamını açıklayarak, bir ürün ve hizmet verilirken, alan kişinin beklentilerinin karşılanması gerektiğini kaydetti.

TS EN ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’nin alınmasının müşterilerin bütün beklentilerin karşılandığı anlamına gelmediğini ifade  eden Korkmaz, bunun daha üst versiyonları olduğuna işaret etti.

Müşteri kelimesinin tanımını yapan Korkmaz, iki çeşit müşterinin olduğunu belirterek, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin diğer belgelerin de alınması için çalışmalara başladığını bildirdi.

TSE olarak verdikleri belgeler ve yaptıkları çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendiren Korkmaz, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin belgeyi alan 7’nci başkanlık olduğunu dile getirdi.

TSE’nin Otomotiv Test Merkezi Kurulum Projesi’nin yürütücüsü olduğunu aktaran Korkmaz, “Eğer test edemiyorsanız hiçbir ürünü geliştiremezsiniz. Test edebilme gücümüz ne kadar yüksekse o kadar ürünü geliştirebilirsiniz. Otomotiv yapmak istiyorsanız onu test edecek güce sahip olmanız lazım. İşte Türk Standartlar Enstitüsü, otomotiv gibi yüksek teknoloji gerektiren ürünlerin Türkiye’de üretilmesine katkı sağlayan çok önemli projelere imza atıyor” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken ise belge alma sürecinde yaptıkları çalışmaları anlatarak, emeği geçenlere teşekkür etti.

Programda, Korkmaz, Şahin’e “TS EN ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi” ve TSE-ISO-EN 9000 yazılı bayrağı takdim etti. Ayrıca, Korkmaz ve Şahin, törende birbirlerine hediye verdi.

Comments are closed.