BÜYÜKŞEHİR’DEN ARI YETİŞTİRİCİLERİNE DESTEK

| Haberler

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, arı yetiştiricilerine bal kovanı dağıtımı yaptı. Halk Eğitim Merkezi’nden eğitim alan 80 arı yetiştiricilerine 25’er adet kovan verildi.

Kovan dağıtımı için Botanik Bahçesi içinde düzenlenen törende arı yetiştiricilerine açıklamalarda bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, doğada arı ile karıncadan çok etkinelndiğini söyledi. Gaziantep için çalıştıklarını ve yaptıkları projelere destek veren herkese teşekkür eden Şahin, doğal ilaç olan ‘bal’ı yapan arılara alan ve ortam hazırlanması gerektiğini vurguladı. Bu açıdan bal arıları için destek verdiklerini ve kısa zaman öncesinde “bal ormanı” kurduklarını kaydetti.

Bal üretimini arttırmak ve toplam rekolteyi yükseltmek için çalıştıklarını belirten Şahin, farkındalığı arttırmak istediklerini ifade etti. Şahin, 2019 yılına kadar yaptıkları görevlerde üretimi yüzde yüz arttırmak istediklerini ve bu doğrultuda çalıştıklarını kaydetti.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz ise, arıcılığın geçmişinden örnekler verdi. Dünya’da 50 milyon kovanın 1 milyon ton da bal üretiminin bulunduğunu vurgulayan Yılmaz, Türkiye’de 7 milyon 700 bin civarında kovanın olduğunu, 100 bin tonun üzerinde de bal üretiminin olduğunu söyledi. Gaziantep’te 35 bin kovandan 230 ton bal üretimi yapıldığını belirten İbrahim Yılmaz, arıcılığın sadece bir üretim olmadığını, tarımsal bir faaliyet olduğunu ifade etti.

Kovan desteğinin 5 yıllık bir proje olduğunu belirten Yılmaz, geçen yıl 2 bin arı kovanı dağıtmı yaptıklarını belirtti. Son 1 yıl içinde sadece 278 üyenin olduğunu, kovan dağıtımından sonra üye sayısının 420’yi bulduğunu dile getiren Yılmaz, kovan sayısının 21 binden 35 bin dolayına çıktığını söyledi.

Yılmaz, kovan dağıtımını Arı Yetiştiricileri Birliği’ne üye olup Halk Eğitim Merkezi’ndeki eğitimden başarı sertifikası alan arı yeteştiricilerine verdiklerini kaydetti.

Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Nebi Koca da, arıcılığını bir tarım faaliyeti olarak kabul gördüğünü söyledi. Koca, arıcılığın son yıllarda Türkiye’nin yanı sıra Gaziantep’te de geliştiğini vurguladı. Koca, arıcılığın tarımsal alana yüzde 40 katkı sağladığını belirtti. Koca, arıcılığın pazarlanması konusunda projeler geliştirdiklerini ve Gaziantep’i önemli bir yere getirmek için çalıştıklarını kaydetti.

  1. Tarım Kredi Kooperatif Birlik Başkanı Mehmet Aksoy ise 1 yıllık çalışmaları ve faaliyetleri ile ilgili bilgiler verdi.

Konuşmaların ardından arıcılara arı kovanı ve sertifika dağıtımı yapıldı.

Comments are closed.