BÜYÜKŞEHİR’DEN “BİR YASTIKTA KIRK YIL” PROJESİ

| Haberler

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan “Bir Yastıkta Kırk Yıl” projesi kapsamında evlilikte 40 yılını doldurmuş 75 çift, düzenlenen akşam yemeğinde buluştu. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in de katıldığı programda, mutlu çiftlere fular ve köstekli saat hediye edildi.

Büyükşehir, yaptığı saha taraması sonunda şehirde yaşayan 40 yılı aşkın evli çiftlere ulaştı. Örnek çiftlerin mutluluk sırlarını yeni kuşaklara aktarmayı hedefleyen “Bir Yastıkta Kırk Yıl” projesinin ilk aşamasında uzun yıllar süren evliliğinin huzurunu yaşayan 75 çift, bir otelin toplantı salonunda bir araya geldi.

ŞAHİN: UZUN SÜREN EVLİLİKLER GÜÇ VERİR

Salondaki çiftlere seslenen Başkan Şahin, uzun süren evliliklerin bir millete güç verdiğini söyleyerek, “Büyük millet olmak demek; geçmişte, gelecekte birlik olmak demektir. Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için güçlü aileyi kaybetmemesi gerekiyor. Kurucu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yaptığım dönemlerde evlenmek isteyen gençlere verilen küçük küçük desteklerin ve kılavuzluğunu nasıl işe yaradığını gördüm, ‘Evlilik Okulu’ adı altında büyük bir proje doğdu. Gençleri nişanlılık döneminde açtığımızla okullarla evliliğe hazırladık. Uzmanlar tarafından evliliğin vazgeçilmezi olan, sevgi, saygı, sabır, sadakat ve sorumluluktan oluşan ‘5 S’ kuralı okullarda anlatıldı. En çok toplumun ihtiyacı olduğu bu değerli kavramları yaşamak ve yaşatmak gerekiyor. Bu değerler ailede başlıyor. Çocuklar aileden gördüğü değerleri özümsemeye başladığı zaman çocukta küçük yaşta kimlik ve kişilik oluşuyor. Böylece, huzurlu ve sağlıklı bir toplumun temeli atılıyor.

TEK BAŞINA MESLEK YETMEZ

Çocukların sadece meslek sahibi olması yetiyor mu? Çocuklarımıza bizi büyük bir millet yapan hasretleri, manevi değerleri aşılarsak, çok güçlü oluruz, aksi takdirde bizleri büyük bir tehlike bekliyor. Yaptığımız çalışmalarda boşanmak için mahkemelere başvuran ailelere verdiğimiz çok küçük desteklerle ailelerin yüzde 80’i boşanmaktan vazgeçti. Eskiden mahallelerde sözüne güvenilen kanaat önderleri, aile içerisinde yaşanan küçük sorunların büyümesini engellemek amacıyla acele karar almadan önce adeta aileye terapide bulunurdu, böylece ailenin parçalanması önlenirdi. Bundan dolayı uzun evliliğin sırrını gençlere anlatmamız, aktarmamız gerekiyor” diye konuştu.

KILIÇ ÇALIŞMALARI TAKDİRLE KARŞILADI

Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç ise, güçlü milletlerin temelinde mutlu, huzurlu, birlik ve beraberlik duygusunu kendi içerisinde yaşayan ailelerin olduğunu belirterek, toplumu güçlendiren aile müessesinin önemini vurguladı.

Kılıç, böylesi önemli projenin altına imza atan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in ve ekibinin çalışmalarını takdirle karşıladığını söyledi.

Canlı müzik dinletisiyle hoşça vakit geçiren yaşlı çiftler, kendilerini unutmayan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e teşekkür etti.

Comments are closed.