BÜYÜKŞEHİR’İN ÇEVRECİ MASKOTLARI “TOPRAK VE SU”NUN TANITIMI YAPILDI

| Haberler

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen “çevre bilinci eğitimleri” kapsamında hazırlanan çevreci “Toprak ve Su” maskotları basına tanıtıldı.

Tanıtımını Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yaptığı kampanya kapsamında yaklaşık 100 bin öğrenciye çevre eğitimleri verilmesi planlanıyor.

Şahin, makamındaki tanıtım toplantısında, özellikle okul çağındaki çocukların çevre bilincini artırmak için “toprak ve su” ile beraber bir kampanya başlattıklarını söyledi.

Gaziantep’in Türkiye’nin en genç nüfusa sahip illerinden biri olduğunu belirten Şahin, şöyle konuştu:

“Bu hazineyi çok iyi bir şekilde işlememiz, eğitmemiz, hazırlamamız ve onları her yönden bilinçlendirmemiz gerekiyor. Özellikle bu bölgede baktığınız zaman çevre bilinci çok daha önemli. Çünkü toprak, su ve hava bizim açımızdan çok önemli. Biz sanayi bölgesiyiz. Kentleşme, küreselleşme, göçün yaşandığı bir bölgedeyiz ve bu konuda yapmamız ve yapmamamız gerekenler var. Tabiki çocuklarımız eğitim çağında kitaplardan, hocalarından, milli eğitim müfredatından bunu öğreniyorlar. Ama konunun önemine dikkat çekmek, bu konuda onların bilincini yükseltmek, farkındalığını ve çevre bilincini artırarak geleceğe taşımak için çevreyi koruyarak kullanmak ve bizden sonraki nesillere daha temiz bir toprak, hava, su bırakmak için bu kampanyayı çok önemsiyoruz. Çocuklarımıza toprak ve su üzerinden verilmesi gereken mesajları hem çevreyi hem de kendimizi nasıl koruyacağız, annemiz, babamız ve yakın çevremize yapılması gereken doğru davranışları, atıklarla ilgili yapılması gerekenler, yapılmaması gereken önemli bilgileri anlatacağız.”

100 BİN ÖĞRENCİYE ULAŞILMASI HEDEFLENİYOR

Yapılan yanlış davranışlar sonucunda küresel ısınmanın büyük bir sorun haline geldiğini ifade eden Şahin, toprak ve suyun korunmaması halinde bu sorunun büyüyerek devam edeceğini kaydetti.

Koruyucu ve önleciyi tedbirler alınarak, çocuklar ile ailelerin çevre konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, “Pahalı olmayan yöntem toplumsal bilincin yükseltilmesi. Herşey çocukken başlıyor. Atalarımızın söylediği ‘ağaç yaş iken eğilir’ kavramı bizim için hala çok geçerli. Çocuklarımız nasıl kendini koruyorsa, kendini yetiştirmek için gayret gösteriyorsa aynı şeyi çevresi ve tabiat içinde yapması gerektiğini öğretmemiz gerekiyor. Bunu içselleştirmemiz, yaşam şekline dönüştürmemiz ve sahiplenmelerini sağlamamız gerekiyor” dedi.

Açıklamanın ardından Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Emel Kıraç da başlatılan kampanya kapsamında geçen yıl 40 bin öğrenciye ulaştıklarını, bu yıl ise 100 bin öğrenci hedeflediklerini belirterek, okullarda öğrencilere dağıtılacak setler hakkında bilgi verdi.

Comments are closed.