ÇEVRE BİLİNCİNİ ÖĞRENCİLERE ANİMASYONLARLA ANLATIYORLAR

| Haberler

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ekipleri, çevre bilincini ve geri dönüşüm materyallerini öğrencilere anlatmak için animasyonlu filimler hazırladı.

İlköğretim okulları 3 ve 4’cü sınıflara uygulanan “Çevre Bilinci Eğitimleri” çerçevesinde Abdullah Kepkep İlköğretim Okulu’nda yapılan etkinliğin tanıtımını Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yaptı.

Çocuklara verilen eğitimin ve yapılan yatırımlarını boş gitmeyeceğini belirten Şahin, “Sizler bizim hayat damarlarımızsınız, canımız ciğerimizsiniz” diye çocuklara olan sevgisini gösterdi.

Bir öğrenci için fizik, kimya ve matematiğin öneminin ne ise çevre bilincinin de o kadar önemli olduğunu aktaran Şahin, “Yaşadığımız dünyayı korumak için bilinçli nesiller yetiştirmeliyiz. Çevreyi kirletmemiliyiz, kirlettiğimiz zaman neler olabileceğini öğrenmeliyiz. Bunun için sağlıklı nesiller olabilmesi için sağlıklı bir de çevrenin olması gerekiyor. Bu bilinç sonradan olmuyor. Küçükken bu eğitimi almamız lazım. Atalarımızın dediği gibi ‘ağaç yaş iken eğrilir’ sözünü unutmamalıyız” diye konuştu.

Şahin, toprağın, suyun ve havanın nasıl korunması gerektiğini çocukların yanı sıra herkesin bilmesi ve bu konuda bilgi sahibi olması gerektiğini ifade ederek, “Özellikle suyun korunması ve tasarruflu kullanılması lazım. Çünkü biz suyu çok uzaklardan zor şartlarda getiriyoruz. Diğer alanlarda da tasarruflu olmalıyız. Ülkemizin milli servetlerini katkı sunmak için toprağımızı, suyumuzu ve havamızın değerini bilmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Şehir merkezi ve ilçelerdeki ilköğretim okullarından yapılan eğitimlerde; “Toprak ve Su”nun maceraları isimli animasyon filmi ve interaktifler “Geri Dönüşüm Oyunu” ile desteklenip eğlenceye çevrilerek öğrenmeyi sunuyor.

Sıfır atık yönetimi ve geri dönüşümün öneminin anlaşılmasını hedefleyen eğitimlerde bugüne kadar 15 bin öğrenciye ulaşıldığı belirtildi. Eğitim–öğretim sonuna kadar ise 100 bin öğrenciye ulaşılması planlanıyor.

Comments are closed.