“DÖRDÜNCÜ KUVVET MEDYANIN TOPLUM ÜZERİNDEKİ ETKİSİ VE ÖNEMİ 15 TEMMUZ GECESİ BİR KEZ DAHA KANITLANMIŞTIR”

| Haberler

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Şahin, mesajında, toplumsal yaşamın önemli kurumlarından olan medyanın kamuoyunun bilgilendirilmesi, aydınlatılması, insanlar arasında düşünce ve kanaat alışverişinin sağlanması ve ülkede sosyal dayanışmanın temini açısından taşıdığını önemin büyüklüğünün tartışılmaz olduğunu belirtti.

Basın emekçilerinin bu sektörün isimsiz kahramanları olduğunu ifade eden Şahin,  demokrasinin gelişmesi sürecinde “olmazsa olmaz” bir faktör teşkil eden basının milletin müşterek sesi olduğunu aktardı.

Basın kuruluşlarımızın özgür, tarafsız, objektif bir şekilde görevlerini yaparken, ülke menfaatlerini, kamusal düzeni, toplumsal dinamikleri ve meslek ahlakını ön planda tutarak sorumlu bir yayıncılık anlayışıyla kamuoyunu bilgilendirme ve her zaman toplum yararını gözetme sorumluluğunu göz ardı etmemesi gerektiğini ifade eden Şahin, Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin esnasında ve sonrasında tüm basının tek yürek olarak ülkelerine ve demokrasilerine sahip çıktığını hatırlattı.

Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın FaceTime üzerinden bir televizyon kanalında halkı Türkiye’ye ve geleceklerine sahip çıkmaları için meydanlara çağırmasının olayın akışını değiştirdiğini  vurgulayan Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Basın kuruluşlarının ve basın mensuplarının toplum üzerindeki etkileri göz ardı edilemez. Görevini layıkıyla ve onuruyla yapan basın organlarının halkın doğru bilgilendirilmesi açısından ne kadar önemli ve gerekli olduğu bu alçakça saldırıya karşı gösterilen ortak tavır sayesinde birkez daha kanıtlanmıştır. Dördüncü kuvvet olarak tabir edilen medya o tarihi gecenin ana aktörlerinden biri olmuştur. Basın emekçilerimizin zor şartlarda görevlerini yerine getirebilmek için gösterdikleri çabayı takdir ediyor, şehrimizde faaliyette bulunan yerel gazete, dergi, radyo ve televizyonlarımız, ulusal ajans ve gazete temsilcileri ile zengin bir kadroya sahip olan basınımızın 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Comments are closed.