ENGELLİ İSTİHDAMINDA BÜYÜKŞEHİR-İŞKUR İŞBİRLİĞİ

| Haberler

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile İŞKUR İl Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle engelliler istihdama kazandırılacak.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, insanı merkeze alan bir yönetim anlayışını benimsedikleri için engellilere pozitif ayrımcılık yaptıklarını söyledi.

Engellileri içine kapanık bireyler olmaktan kurtarıp özgüveni yüksek “ben yapabilirim” düşüncesini benimseyen hale getirmek istediklerini anlatan Şahin, bu anlamda istihdamın önemine işaret etti.

Hayata geçirilen çalışmanın sosyal belediyecilik anlamında da önemli olduğunu vurgulayan Şahin, şöyle konuştu:

“Engelliler her zaman kalkınmanın birer parçası olmalıdır. Mesela bizim Engelliler Dairesi Başkanı Yusuf kardeşimizin görmekle ilgili sıkıntısı var ama şükürler olsun eli, ayağı ve zihniyle alakalı hiç bir sorunu yok. Hatta bazı konularda çok avantajlı konumu var. O yüzden bizim hedeflere kadını erkeği, engellisi genci hep birlikte el ele verip yürümeliyiz.”

İŞKUR İl Müdürü Siraç Ekin de engelli vatandaşların iş hayatına atılmasına yönelik önemli bir adımın hayata geçirildiğini dile getirdi.

Kısa bir süre sonra başlayacak proje kapsamında 300 engellinin yaklaşık 6 ay sürecek mesleki eğitimden geçirileceğini belirten Ekin, eğitimlerde başarılı olan 60 kişinin de çeşitli yerlerde istihdam edileceğini kaydetti.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelli Daire Başkanı Yusuf Çelebi ise Fatma Şahin’in engellilere yönelik hayata geçirdiği pozitif ayrımcılıktan memnun olduklarını belirterek, yapılan çalışmalar sayesinde engellilerin hayatlarının kolaylaştırıldığını vurguladı.

Konuşmaların ardından Şahin ve Ekin, protokolü imzaladı.

Comments are closed.