ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR

| Haberler

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliği ile kurulan Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) erken teşhisle hayat kurtarıyor.

Kanserde en önemli nokta erken teşhistir. Özellikle kadınlarda meme kanseri ve rahim ağzı kanserinde erken teşhis yoluyla 3 hastadan 1’i kurtarılabilmektedir.

Bu kapsamda harekete geçen Büyükşehir Belediyesi KETEM’in ikinci merkezini açtı. Merkezin yanı sıra KETEM araçlarıyla da ilçe ve köylerde gezilerek kadınlar ücretsiz sağlık taramasından geçiriliyor.

ERKEN TEŞHİSLE 14 HASTA KURTARILDI

Bu çerçevede 2016 Ocak ayından itibaren  KETEM ve mobil araçla toplamda 6 bin 495 kişiye mamografi çekilmiş, 6 bin 493 kişiye smear testi ve bin 109 kişiye Gaitada Gizli Kan (GGK) testi yapılarak, kanser tarama programlarında toplam 14 hastaya erken teşhis konuldu.

Öte yandan vatandaşların kanser konusunda bilinçlendirilmesi için de eğitimler veriliyor. Bu kapsamda KETEM merkezleri, sosyal tesisler ve mobil araçla gidilen merkezlerde toplam da 8 bin 302 hastaya, kanserde erken teşhis ve tarama ile ilgili bilgilendirme amaçlı eğitim verildi ve kendi kendine meme muayenesi (KKMM) anlatıldı.

Comments are closed.