ERKEN TEŞHİSLE 16 KİŞİNİN HAYATI KURTULDU

| Haberler

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliği ile kurulan Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) erken teşhisle hayat kurtarıyor.

Kanserde en önemli nokta erken teşhistir. Özellikle kadınlarda meme kanseri ve rahim ağzı kanserinde erken teşhis yoluyla 3 hastadan 1’i kurtarılabilmektedir.

Bu kapsamda harekete geçen Büyükşehir Belediyesi KETEM’in ikinci merkezini açtı. Merkezin yanı sıra KETEM araçlarıyla da ilçe ve köylerde gezilerek kadınlar ücretsiz sağlık taramasından geçiriliyor.

-23 BİN 577 KİŞİYE EĞİTİM VERİLDİ-

Bu çerçevede KETEM ve mobil araçlarla vatandaşların mamografisi çekilerek, HPV rahim ağzı kanseri, Gaitada Gizli Kan (GGK) testi yapıldı. Kanser tarama programlarında toplam 16 hastaya erken teşhis konuldu.

Öte yandan vatandaşların kanser konusunda bilinçlendirilmesi için de eğitimler veriliyor. Bu kapsamda KETEM merkezleri, sosyal tesisler ve mobil araçla gidilen merkezlerde toplam da 23 bin  577 hastaya, kanserde erken teşhis ve tarama ile ilgili bilgilendirme amaçlı eğitim verildi ve kendi kendine meme muayenesi (KKMM) anlatıldı.

Comments are closed.