FATMA ŞAHİN TAHRAN’DA

| Haberler

-ŞAHİN: “ASYA BİR MEDENİYET VE KÜLTÜR MERKEZİ”

-GAZİANTEP İLE TAHRAN ARASINDA TİCARİ İŞBİRLİĞİ DÖNEMİ BAŞLIYOR

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Tahran’da düzenlenen Asya Belediye Başkanları Formu 5. Yönetim Kurulu toplantısına katıldı.

Başkent Tahran’ın batısında bulunan Gazvin’de eş zamanlı olarak başlayan Asya Belediyeler Başkanları Formu (AMF) Yönetim Kurulu 5. toplantısında, Fatma Şahin katılımcılara “İslami-insani” niteliklilik dersi verdi.

Tahran Belediyesinin ev sahipliğinde yapılan toplantıda bir konuşma yapan Şahin, Asya’nın bir medeniyet ve bir kültür merkezi olduğunu, bu bölgenin  ortak değerlerinin yaşatılması için belediyelere büyük görevler düştüğünü söyledi.

Başkan Şahin konuşmasında, Peygamberimizin Veda Hutbesi’nin iyi okunması, iyi anlaşılması ve anlatılması,yaşanması ve yaşatılması gerektiğini hatırlatarak, “Bizim inancımız, milliyetçiliği değil ümmetçiliği, mezhepçiliği değil, takvayı önceleyen bir kültür ve kimlik oluşturulması gerektiğini” söyledi ve “çocuklarımıza barışı tahsis etmek durumundayız. İşte o yüzden Türkiye ve İran’ın, Tahran-İstanbul ve Gaziantep’in saflarını birleştirmesi lazım. Bir ve beraber olmak durumundayız. Saflarımızı birleştirmek durumundayız. Bizi biz yapan değerlere sımsıkı sarılmalıyız” diye konuştu.

Gaziantep’in 2 milyon nüfusuyla 400 bin Suriyeli mülteciye ev sahipliği yaptığını hatırlatan Şahin, Gaziantep’in 400 bin Suriyeli ile aşını, ekmeğini, suyunu paylaştığını belirtti.

ORTADOĞUYA BARIŞ GELMEZSE DÜNYAYA DA BARIŞ GELMEZ

“Amma her şeyden önce gönlünü paylaşıyor” diyen Şahin, görüştüğü Suriyeli kadınların kendisine “ne olur bir şeyler yapın da bir an evvel evimize yurdumuza dönelim” dediklerini aktararak,açıklamasını şöyle sürdürdü:

“O yüzden onların bir temsilcisi olarak, bir anne, bir kadın olarak, belediyeler arası işbirliğinin Suriye’de barışa da huzura da katkı sağlayacağına bütün kalbimle inanıyorum. Birlik rahmettir, berekettir. Allah’ın izniyle bu çalışma bizim için daha adaletli bir dünyanın tesisinde çok önemlidir. Hz. Mevlana’nın söylediği gibi güzelliklerin oluşturduğu dostluk çok yüksektir. Herkes kendi sorumluğu içerisinde bizim çocuklarımızı bizden daha iyi yaşadığı bir alt yapı tesis etmek, mücadele etmek durumundayız. O yüzden Tahran’da olduğum için, İranlı kardeşlerimle olmaktan mutluyum.  Sizlerle olan kardeşliğimizin dünya barışı adına çok önemli olduğuna inanıyorum. Çünkü Ortadoğu’ya barış gelmezse, dünyaya barış gelmeyecektir.”

“Gaziantep Belediye Başkanı olarak, yol yapmak, trafik sorunu çözmek, kültürel mirasımıza sahip çıkmak kadar, gönül yapmak, gönül köprülerini birleştirmek için buradayız” diyen Şahin, “Hepimizi selamların en güzeli olan Allah’ın selamı ile selamlıyor. Hepimizi ülkeme ve şehrime bekliyorum. Sabırsızlıkla bekliyorum” dedi. Başkan Fatma Şahin’in konuşması salondaki katılımcılar tarafından uzun süre alkışlandı.

TAHRAN BELEDİYE BAŞKANI GALİBAF: BELEDİYELER ORTAK PROJELER ÜRETMELİ

Tahran Belediye Başkanı Muhammed Bakır Galibaf da 7 yıl önce Asya Belediyeler Birliğinin inşası için yapılan çalışmaların bu gün önemli bir gelişme süreci gösterdiğini ve belediyeler olarak ortak sorunlar, ortak çözüm yolları konusunda projeler yapılmasını istedi.

Belediyelerin ortak tecrübelerinin paylaşılmasının çok önemli olduğuna işaret eden Galibaf, Batı Asya, Ortadoğu, K.Afrika yaşanan bir dizi korku, endişe nefret ve öfkenin bulunduğunu görünüştü bunların da inanç temeline dayandırıldığını oysa bu üzüntü verici durumun hiç bir İslamla irtibatının olmamasına rağmen islam adına da yapıldığını, bunların tamamen ortak düşmanların hırs ve komploları olduğunu söyledi.

Yaşam alanlarının iyileştirilmesi,  toplumun en mağdur kesimleri olan kadın ve çocuklar başta olmak üzere insanların kaygılarının giderilmesi gerektiğini belirten Galibaf, yerel yönetimlerin çalışmalarının merkezine, insan odaklı çalışmaları koyması gerektiğini ve  zor şartlarda insani yaşam koşularının iyileştirilmesi gerektiğine dikkati çekti.

GAZİANTEP İLE GAZVİN ARASINDA KARDEŞLİK İMZALARI ATILACAK

Tahran’dan sonra başkent Tahran’ın 120 km batısında bulunan Gazvin’de de gerçekleşecek program çerçevesinde Gaziantep ile Gazvin arasında kardeş şehir protokolü de imzalanacak.

Asya Belediye Başkanları Formu 5. Yönetim Kurulu toplantısı sonrasında Tahran Belediye Başkanı Muhammed Bakır Galibaf ve Başkan Şahin bir araya geldi.

Galibaf, Gaziantep şehrinin ekonomi yönüyle çok önemli bir şehir olduğunu kaydetti. Gaziantep ile Tahran arasında önemli ticari ve ekonomi işbirliği çalışmalarının bir an önce başlatılması için karşılıklı fikir alışverişinde bulunan iki başkan kardeş şehirler konusunda da ortak proje yürütmesi fikrine vardılar. Başkan Muhammed Bakır Galibaf en kısa zamanda Tahranlı iş adamı heyetinin Gaziantep’e yönelmesinde ön ayak olacağını da belirtti.

Öte yandan Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık’da Gaziantep heyetinde yer alarak ikili görüşmelerde Gaziantep ticaretinin etkisini ve pazar payını katılımcılara anlatma imkanı buldu.

Birçok Asya ülkesi belediye başkanlarının katılımıyla gerçekleşen toplantı, aile fotoğrafı heyetler arası teknik konuların ele alınması ile son buldu.

Comments are closed.