GASKİ’DEN ARABAN’A ÖRNEK PROJE

| Haberler

İlçelerdeki alt yapı çalışmalarını sürdüren GASKİ Genel Müdürlüğü’nün Araban’da İller Bankası ile birlikte yaptırdığı atıksu deposu hizmet vermeye başladı.

Atıksu deposunda incelemelerde bulunan ve yetkililerden bilgiler alan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ilçeler ve beldelere yönelik alt yapı çalışmalarının devam edeceğini ifade etti. İlçede yapılan birçok belediye hizmetlerini gezen Şahin, Araban Belediye Başkanı Mehmet Özdemir’den ilçe ile ilgili bilgiler aldı.

Haziran 2015 tarihinde işletmeye alınan Araban ileri biyolojik atıksu arıtma tesisinin 6.571.700 TL’ye mal olduğu belirtildi. 20 bin kişi kapasiteye sahip olan tesiste, hâlihazırda 1500 m3/gün atıksu, AB ve Çevre Şehircilik Bakanlığı standartlarına uygun olarak arıtıldığı açıklandı.

İleri biyolojik prosese sahip tesiste; atıksular, kaba ve ince ızgara ünitesi, kum, yağ tutucu havuzlardan geçirildikten sonra terfi merkezi ile su kotu yükseltiliyor. Uzun 2 adet havalandırma havuzu ile biyolojik olarak arıtılan atıksular, 2 adet son çökeltme tankı ile deşarja hazır hale getiriliyor. Tesisteki fazla çamurlar, beltpres ünitesinde susuzlaştırılıyor. 250 kw gücündeki jeneratör ünitesi elektrik kesintileri için hazır halde bekletiliyor. Arıtılan atıksular Karasu Çayına deşarj ediliyor.

Comments are closed.