GASMEK’İN 3. YILSONU SERGİSİ AÇILDI

| Haberler

ŞAHİN: GASMEK ARTIK GAZİANTEP’İN BİR MARKASIDIR

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (GASMEK) kursiyerlerin yaptığı eserlerden oluşan “3. Geleneksel GASMEK Sergisi” açıldı.

Gaziantep Sanat Merkezi’nde açılan sergi için bir tören düzenlendi. Törene AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, STK temsilcileri ve GASMEK kursiyerleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende katılımcılara açıklamalarda bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GASMEK’in artık Gaziantep’in bir markası olduğunu söyledi.

Bu sergi ürünlerinin içinde annelerin şefkati olduğunu belirten Şahin, “Bu serginin içinde Anadolu’nun muhabbeti ve bereketi var. Babalarımızın omuzlarındaki yükü hafifletmek var, o yükü almak var. Hep birlikte temellerini attığımız GASMEK bugün büyüdü ve büyük bir aile oldu” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun Kocaeli’yi kadın dostu bir kent, çocuk dostu bir kent, spordan sanata yerel kalkınmada yaptıklarına şahit olduğunu belirten Fatma Şahin, kalkınmanın ve demokrasinin yerelden başladığını söyledi. 2 milyon Gaziantepli’nin yaşamına dokunmak için çaba gösterdiklerini vurgulayan Şahin, zengin-fakir, engelli-engelsiz, kadın-erkek ayrımı yapmadan her kesime hizmet götürmeye çalıştıklarını kaydetti.

GASMEK’ten çıkan eserlerin her geçen sene daha çok güzelleştiğini ifade eden Şahin, insanların kendini bu topraklara ve bu şehire ait olduğunu hissederek çalışılması gerektiğine vurgu yaptı.

HALK ÜNİVERSİTESİNDE İNSANLARIMIZ DERTLEŞİYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise, bu tür faaliyetleri kurs olarak tanımlamadıklarını, onun yerine “halk üniversitesi” diye tanımladıklarını söyledi. Bu kurslarda insanların hem rehabilite olduğunu, hem gönlünün ve ruhunun dinlendiğini ifade eden Karaosmanoğlu, “Bu kurslarımız bir aile ve sevgi ortamları. Karşılıklı sevgi ve muhabbetle dertleşiyoruz. Hem sorunlarımıza çözüm buluyoruz hem de dertleşiyoruz. Gaziantep’te bu sevgi yumağını görmekten çok mutlu oldum. Bu kursların mimarı olan Fatma Şahin’i göstermiş olduğu emekten dolayı tebrik ediyorum” diye konuştu.

AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin de, Gaziantep’in bir zanaat kenti olduğunu ifade ederek, Türk milletinin de güçlü bir zanaat ustalarından oluşan topluluk olduğunu vurguladı. Şahin, bedeni dinlendirmek için sporu bedenin bir parçısı haline getirmek, ruhumuzu dinlendirmek için sanatı hayatımızın bir parçası haline getirmek gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından sergini açılışı yapıldı. GASMEK kurslarında başarılı olan kursiyerlere başarı belgelerinin verdiği törende, halk oyunları gösterisi yapıldı. Sergi öncesi ise GASMEK bünyesinde yer alan öğretmenlerin oluşturduğu müzik grubu türkü söyledi.

Açılıştan sonra sergiyi gezen Başkan Şahin, konuklara sergi ile ilgili bilgiler verdi.

72 barşta toplam 2 binin üzerinde ürünün sergilendiği GASMEK sergisi 31 Ekim’e kadar ücretsiz gezilebilecek.

Comments are closed.