GAZİANTEP, 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLAMALARINDA BULUŞTU

| Haberler

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Gaziantep’te düzenlenen törenlerle kutlandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Masal Park’taki etkinlikte, bugün çocukların günü olduğunu ve çok önemli bir gün olduğunu söyledi.

Çocuklara seslenen Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“96 yıl önce bugün Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının Kurtuluş Savaşı mücadelesinin en zor günlerinde Anadolu’nun şahlanması gerektiği o gün Türkiye Büyük Millet Meclisi kayıtsız şartsız milli iradenin arkasında olacağının adresiyle açıldı. Meclisin açılması Anadolu’ya umut oldu. Mustafa Kemal Atatürk öngörüsü ve vizyonuyla dünyanın ilk ve tek Çocuk Bayramını çocuklara armağan etti. Hayırlı ve kutlu olsun diyorum.”

“Kötü insan yoktur cahil insan vardır” diyen Şahin, eğitim meselesini en önemli mesele olarak aldıklarını, etniği ne olursa olsun herkese fırsat eşitliği verilmesi için büyük bir gayret gösterdiklerini vurguladı.

“Bugün biz büyüklerin size yaşattığı o gözyaşının, bu kanın, o savaşların olmaması için siz kendisini sevin” diyen Şahin, hayatın çok zor olduğuna dikkat çekerek, Anadolu’nun gelecekte çok güzel olacağını ifade etti.

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya  da Gaziantep’in tüm Türkiye ile beraber büyük bir heyecan yaşadığını aktardı.

“Bundan 96 yıl önce, Anadolu’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurtuluş mücadelemiz bizim gibi gazi ismiyle anılan gazi, TBMM eliyle kurtuluş destanını yönetti ve başardı” diyen Yerlikaya, şunları kaydetti:

“Atatürk’ün ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ sözü parlamentoda yazıyor. Bu ana fikir ışığında Türk kurtuluşunun destanı yazıldı. 13 milyon aziz milletimiz özgürlüğü ve istiklali elde etti. Meclis açılışını tüm dünyada ilk defa ve halen tek olarak kendi ülkemizin çocuklarıyla beraber tüm dünya çocuklarına bayram olarak ilan edildi.”

Gaziantep şehrinin 1921 yılından bu yana 95 yıldan beri onur ve şerefle “Gazi” unvanıyla anıldığını hatırlatan Yerlikaya, Gaziantep’in “Gazi” unvanının yanında 5 yıldan beri de kentin sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya Gaziantep kardeşliğiyle anıldığını kaydetti.

Konuşmaların ardından İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokoller kapsamında bin 282 başarılı ortaokul öğrencisi ile 310 ilkokul öğrencisi olmak üzere öğrencilere bin 592 bisiklet dağıtıldı.

Daha sonra Yerlikaya ile Şahin, alanda açılan stantları gezerek, çocuklarla sohbet etti.

Programa, Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Soysal, Vali Yardımcılarından Mustafa Asım Alkan, Halil Uyumaz ve Nursal Çakıroğlu, Emniyet Müdürü Erhan Gülveren, Irak Başkonsolosu Vekili Oraba Nawaf, çok sayıda vatandaş ve öğrenci katıldı.

Comments are closed.