GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HAYVAN ATIKLARINDAN BİYOGAZ ÜRETECEK

| Haberler

  • BAKAN YILMAZ’DAN BAŞKAN ŞAHİN’E ÖVGÜ

Enerji verimliliğini arttırmak ve rekabet gücünü yükseltmek için önemli bir projeye imza atan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’ye örnek olabilecek bir projeyi daha faaliyete geçirerek hayvan atıklarından biyogaz üretimi yapacak.

Kalkınma Bakanılığı’nın başlattığı “Sanayide Enerji Verimliliği” projesine katkı sağlayan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, bu bağlamda Oğuzeli’nde kurduğu Biyogaz Üretimk Merkezi ile biogaz üretecek.

Merkezi Oğuzeli Gündoğan Köyü’nde yapılacak olan tesisin fizibilite raporu ve kamulaştırılması yapıldı. İlk etapta 1 MW gücünde biyogaz üretilmesi düşünülen tesiste; büyükbaş, küçükbaş ve tavuk atıklarından biyogaz üretimi planlanıyor. Tesise ilerleyen tarihlerde İslahiye, Nurdağı ve Nizip ilçelerinden de destek verileceği belirtildi.

Kalkınma Bakanlığı’nın “Sanayide Enerji Verimliğinin Arttırılması Pilot Uygulamaları Mali Destek” programı için Gaziantep’e gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile projenin lasmanına yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, burada projenini içerğini anlattı.

Grand Otel’de gerçekleşen programın imza töreni öncesinde açıklamalarda bulunan Şahin, Türkiye’nin iddialı bir ülke olduğunu ve enerjide de hamleler yapacağını söyledi.  Güneşi, suyu ve rüzgarı olmayan AB ülkelerinin enerji sattığını belirten Şahin, Türkiye’nin de bunu yapabileceğini vurguladı.

Bu bağlamda Büyükşehir Belediyesi olarak enerji alanında önemli hamleler yaptıklarını ifade eden Şahin, “Merkezi Oğuzeli’nde bir biyogaz üretim tesisi kuruyoruz. İlk etapta 1 MW gücünde biyogaz üreteceğiz. 15 MW içinde girişimlerimizi başlattık. Enerji verimliliğini biz kendi hizmet binamızda da başlattık. Binamızı bu bağlamda tadilata aldık” dedi.

Gaziantep’te son yıllarda hayvancılığın önemli bir sektör olduğunu dile getiren Şahin, büyük ve küçükbaş hayvancılıkta önemli artışların gözlemlendiğini söyledi. Belediye olarak bu durumdan isitfade etmek istediklerini ve hayvanların atıklarından biyogaz üretimine geçtiklerini belirten Şahin, “Türkiye’de örnek olabilecek bir proje yapıyoruz, hayvan atıklarından biyogaz üretimi yapacağız. Bu çok önemli bir gelişme. Buradaki tesisimizde 70 ton büyükbaş süt hayvancılığından kaynaklanan sıvı gübre, 35 ton küçükbaş besi hayvancılığından kaynaklanan katı gübre, 40 ton tavukçuluktan kaynaklanan katı gübre, 5 ton da çim biçme atıklarından yararlanılacak. Mevcut atıklarla birlikte tesiste günlük  9 bin 939 metre küp biyogaz üretimi yapılacak. Bu bağlamda yıllık 8 milyon 234 bin 400 kilovat elektrik, 8 milyon 836 bin 917 kilovat eşdeğeri ısı üretilmesi öngörülüyor” diye konuştu.

BAKAN YILMAZ: GAZİANTEP ÖNEMLİ VE TECRÜBELİ BİR ŞEHİR

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in başarılı bir ekip kurduğunu ve bu ekibile Gaziantep’e önemli projeler yaptığını belirten Bakan Cevdet Yılmaz, “Bakanlığı döneminde de iyi bir çalışma temposu vardı. Şimdi de Gaziantep’te önemli projelere imza atıyor. Kendisini, ekibini ve meclisini tebrik ediyorum. Bugün yaptıkları bu biyogaz enerji üretim projesi çok önemli. Zaten Gazintep bizim için önemli bir kent. Gaziantep’i yakından takip ediyorum ve çalışmalarını destekliyorum. Özellikle sanayi alanında önemli gelişmeler yapılıyor. Yaşanan o kadar olumsuzluklara rağmen ihracatını arttırıyor. Bj projelerin Güneydoğu’nun merkezi olan Gaziantep’te yapmak istedik. Çünkü etrafınada fayda verecek bir merkez burası. Gaziantep bizim için önemli ve tecrübeli bir şehir” değerlendirmesinde bulundu.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ise Türkiye’nin 2014’de 255 milyar 490 milyon kilovat-saat olan elektrik enerjisi talebinin 2018’de 341 milyar kilovat-saate çıkacağı öngörüldüğünü belirterek, “Bu da 2014-2018 yılları arasındaki dört yıllık kısa sürede enerji talebinin yüzde 34 oranında artacağı anlamına gelmektedir. Bu hızlı yükseliş, gerekli önlemler alınmadığı takdirde, enerjide dışa bağımlılığımızı arttıracağının göstergesidir. Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması önemli bir alternatiftir. GAP Bölgesi’nin güneş ve biyokütle başta olmak üzere yenilenebilir enerji potansiyeli oldukça yüksektir. Yenilenebilir enerji kaynakları değerlendirilirken, enerji verimliliğinin de azami düzeyde sağlanması oldukça önemlidir” şeklinde konuştu.

Daha sonra programa destek veren İpekyolu, Karacadağ ve Dicle Kalkınma Ajansları ile ilgili proje temsilcilerinin yer aldığı ortak protokol imzalandı.

Programa; Bakan Cevdet Yılmaz’ın yanı sıra Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep milletvekilleri Nejat Koçer, Abdulkadir Yüksel ve Mehmet Erdoğan ile sanayici ve işadamları katıldı.

Comments are closed.