GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR’İN PROJESİNE 5 MİLYON DOLAR HİBE DESTEĞİ

| Haberler

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanarak Kuveyt Fonuna sunulan “Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkez Projesi”ne 5 milyon dolar hibe desteği verilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Ahmed Cabir el Sabah’ın katılımlarıyla Ankara’da Cumhurbaşkanlı Külliyesi’nde gerçekleştirilen ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in de hazır bulunduğu imza protokolünde, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuveyt Devleti Hükümeti arasında 6 anlaşma imzalandı.

İmzalanan anlaşmalar içerisinde Gaziantep’te “Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi Projesi” de yer alıyor.

Bu çerçevede Kuveyt Fonu tarafından, “Suriyeli Mültecileri ve Türkiye’de Onları Ağırlayan Toplulukları Destekleme Hibesi’’ kapsamında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülecek olan “Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi Projesi”nin 5 milyon ABD doları Kuveyt Fonu tarafından hibe desteğiyle finansmanı sağlanacak.

Proje kapsamında Gaziantep’te, engellilerin bir arada toplanabileceği, engelli ve engelli ailelerine de hizmet edebilecek, engelli bireylerimizin topluma entegre olabileceği, sosyal aktivitelere engelsiz bir şekilde katılabileceği, gerektiğinde rehabilite ve tedavi olacağı, meslek kazanımına yönelik eğitim alabileceği, kültürel ve sportif faaliyetlerde bulunabileceği bir “Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi”  yapılacak.

İçerisinde engelli bireyler için psikolojik destek merkezi, hidroterapi havuzu, fizik tedavi merkezi, meslek edindirme eğitimleri için derslik ve atölyeler eğitim sınıfları, çok amaçlı spor salonu, kütüphane, revir ve hasta bakım merkezinin bulunacağı ve engelli aileleri için de bekleme salonları, kafeterya, otopark ve içerisinde birkaç gün konaklayabilecekleri özelliklere sahip odaların bulunacağı bir merkez yapılması planlanmaktadır.

Merkeze ilişkin olarak, 10.000 metrekarelik bir arsa tahsisi yapılmış olup mimari projeler tamamlanmıştır. Merkez tamamlandığında aynı anda günlük yaklaşık 400  engelli kişiye hizmet verebilecektir.

Comments are closed.