GAZİANTEP “DÜNYA GASTRONOMİ” ŞEHRİ OLDU

| Haberler

GAZİANTEP MUTFAĞI UNESCO “YARATICI ŞEHİRLER AĞINA” GİRMEYİ BAŞARDI

ŞAHİN: “GAZİANTEP’İN KENDİ DALININ NOBELİ’Nİ ALDI”

Gaziantep, gastronomi dalında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) “Yaratıcı Şehirler Ağına” girdi.

UNESCO, bugün 33 ülkeden 47 kenti “Yaratıcı Şehirler Ağına” aldı.

Gaziantep Büyükşehri Belediye Başkanı Fatma Şahin’in girişimleriyle başlatılan çalışma kapsamında Gaziantep, UNESCO’nun bugün aldığı kararla, bu alanda Türkiye’nin öncü şehir olma özelliğini kazandı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Fatma Şahin, Gaziantep’in kendi dalının Nobeli’ni aldığını belirterek, “Tescillendi, artık Gaziantep mutfağı dünyanın en önemli mutfaklarından birtanesi” dedi.

Çeşitliliği ve lezzetiyle Gaziantep mutfağının dünyanın başkenti olduğunu vurgulayan Şahin, UNESCO’dan alınan bu tescilin kente, Türkiye ve dünyaya hayırlı olmasını temenni etti.

Kültürel mirası korumanın, kollamanın, gastronomiye sahip çıkmanın herkesin görevi olduğuna dikkati çeken Şahin, şöyle konuştu:

“Odalarımızla yıllardır yaptığımız bir çalışmaydı. Kendi içerisinde mutfaklar yarıştı, büyük bir rekabet vardı. Burada yarışı Gaziantep birincilikle tamamladı ve hakettiği tescili aldı. Hayırlı, uğurlu olsun diyorum. Kültürel mirası ve yalnızca antik kentlerimizle değil, mutfağımızlada söz sahibiyiz.  Kültürel turizminin gelişmesinde de mutfağımızlada iddialıyız. Herkesi Gaziantep’e bekliyoruz. Ve bu ülkemize getirdiğimiz ödülden dolayıda çok mutluyuz, gururluyuz. Gazi şehrimiz herşeyin en iyisini hakediyor. Dün nasıl Aziz hoca (Sancar) Nobel’de Türkiye’yi temsil ettiyse bugün Gaziantep mutfağıda Birleşmiş Milletlere damgasını basmıştır. “

YARATICI ŞEHİRLER AĞI

Yaratıcı Şehirler Ağı (Creative Cities Network), 2004 yılında UNESCO Yürütme Kurulunun 170. toplantısında alınan karar doğrultusunda dünyanın farklı ülkelerinden 116 şehrin katılımıyla kurulmuştu.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin şehirlerinin sosyal, ekonomik ve kültürel kalkınmalarına katkı sağlamayı hedefleyen söz konusu ağa üye olan şehirler, yerel yaratıcılık, tanıtım ve  görünürlüklerini artırmayı hedeflemekte UNESCO’nun kültürel çeşitliliğin desteklenmesi doğrultusundaki görüşlerini paylaşmaktadır.

Programa katılım, “el sanatları ve halk sanatı”,  “dizayn”, “sinema”, “gastronomi”, “edebiyat”, “müzik” ve “görsel sanatlar”  alanında gerçekleştiriliyor.

Şu ana kadar UNESCO gastronomi listesine dünyanın dört bir yanından sadece sekiz kent kabul edilmişti.

Listeye şu ana kadar Çin’den iki kent, Brezilya, Güney Kore, İsveç, Kolombiya, Japonya ve Lübnan’dan birer şehir girmişti. Bugün Gaziantep ile birlikte 9 kent daha bu listeye eklendi.

Comments are closed.