GAZİANTEP HAVALİMANI’NDA TEMİZLİĞİNİ YAPTIĞI UÇAKLA İLK KEZ UÇTULAR

| Haberler

BAŞKAN ŞAHİN, 12 KADIN ÇALIŞANIN “UÇAKLA YOLCULUK” HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Havalimanı’nda her gün onlarca uçağın temizliğini yapan ve daha önce hiç uçak yolculuğuna çıkmayan 12 kadın çalışana, ilk kez uçakla yolculuk keyfini yaşattı.

Gaziantep Havalimanı’nda çalışan aralarında temizlik işçisi ve şoförlerin de bulunduğu 12 kadın, Başkan Şahin’le “Uçak Yolculuğu” hayalini gerçekleştirdi. Uçak seferleri öncesi uçakların temizliğini yaparak binlerce yolcunun konforlu uçması için uğraşan kadın çalışanların yüzleri Başkan Şahin’in özel girişimleriyle güldü, hayallerindeki uçak yolculuğuna çıkan kadınlar, günübirlik İstanbul’a gitti.

Her gün temizliğini yaptıkları uçakla kadınların yolculuk yapmadığını öğrenen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, çalışanların bütün masraflarını karşılayarak uçakla İstanbul’a gitmelerini sağladı.

Çarşamba günü sabah saatlerinde havalimanına gelen kadınlar, ilk defa sivil kıyafetle girdikleri aprondan kendileri için yer ayırtılan İstanbul uçağına bindi. Atatürk Havalimanı’nda kendilerini karşılayan tur otobüsüne binen kadınlar, İstanbul’un tarihi yerlerini gezdi. Topkapı Sarayı ve Ayasofya’yı dolaşan kadınlar, Sultanahmet’te köfte yedi, Eminönü’nde deniz manzarasına karşı çay içti.

KADINLAR DUYGULARINI ANLATTI

Kadınlardan Firdevs Yılmaz, ilk defa uçakla seyahat ettiğini söyleyerek,  3 yıldır uçak temizliği yaptığını belirtti. Yılmaz, “Günde 10-15 uçağa binerek temizlik yapıyoruz. Şimdiye kadar hiç uçmadık. Temizlik yaptığımız uçaklarla hiç yolculuk yapma fırsatımız olmamıştı. Çok mutluyuz” dedi.

Leyla Demiraslan da, “Havalimanında çalışırken, Belediye Başkanımız Fatma Şahin’i görünce daha önce hiç uçmadığımızı söyledik. Şimdi burada İstanbul’da arkadaşlarımızla beraber geziyoruz. Mutluyuz” diye konuştu.

3 yıldır havalimanında uçak temizlediğini anlatan Emine Yıldırım ise, şunları aktardı: “Ben uçağa temizliğe çıktığımda kendimi otobüse biniyor zannediyordum. Uçakların havada nasıl kaldığını merak ediyordum. Bize de uçmak nasip oldu. Herkese çok teşekkür ederim.”

İstanbul gezisinin ardından tekrar uçakla Gaziantep’e gelen kadınlar Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e teşekkür ziyaretinde bulundu. Şahin, kadınlarla sohbet ederek ilk uçuş deneyimlerini dinledi.

ŞAHİN: HAKLI BİR TALEPLERİ VARDI GERÇEKLEŞTİRDİK

Kadınlara pozitif ayrımcılık yaptıklarını dile getiren Şahin şunları dedi: “Zor şartlarda hanımlarımız büyük bir gayret gösteriyorlar. Büyük bir emekle çalışıyorlar. Ben her seferinde onlarla sohbet ederken, özellikle bazı kız kardeşlerimizin gelip, ‘başkanım biz bunun etrafında çalışıyoruz ama hiç uçmadık, sizden destek bekliyoruz’ dediler. Yaklaşık 3 ay önce bu talep gelince, havaların biraz ısınmasını bekledik. Bunu bir kültür turuna dönüştürdük. Haklı bir talepleri vardı. Çünkü emek verdikleri, gayret gösterdikleri, yolculara destek verdikleri yerde, onların bu uçağın içerisindeki yaşananları görebilmesi haklarıydı. Bunun önemli bir talep olduğunu gördük, dilek ve temennilerini önemsedik. Arkadaşlarımızla onlar için çalışma yaptık. İlk kez uçağa bindiler. İlk kez İstanbul’a gittiler, tarihi yerleri günübirlik turla gezerek gördüler ve döndüler. Çok mutlular, onların mutluluğu karşısında bizde çok mutluyuz.”

Havalimanında çalışan kadınlar, Şahin’e teşekkür ederek günün anısına fotoğraf çektirdi.

Comments are closed.