GAZİANTEP MUTFAĞI BAŞARISINI KUTLUYOR

| Haberler

UNESCO tarafından 33 ülkeden 47 şehrin içinde yer aldığı “Dünya Yaratıcı Şehirler Ağı”na gastronomi kategorisinde “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dahil edilen Gaziantep’in bu başarısını kutlamak adına 20 Şubat 2016 akşamı İstanbul Çırağan Palace Kempinski’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katılacakları özel bir protokol yemeği gerçekleştirilecek.

Gaziantep, 11 Aralık 2015 tarihinde zengin Anadolu mutfak kültürüyle gastronomi alanında bu ünvanı kazanan 18 dünya şehrinden biri seçilerek, Türkiye’nin öncü kenti olmuştu.

Gaziantep mutfağının Anadolu mutfak kültürünü yansıtan en seçkin örneklerinin İstanbul’daki Gaziantepli şeflerin hazırlayacağı, Çırağan Oteli mutfak ekibinin özel sunumlarla servis edeceği akşam yemeğine, Gaziantep’i Geliştirme Vakfı GAGEV adına Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ev sahipliği yapacak. Geceye ayrıca TBMM Bakanlar Kurulu üyeleri, UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Avrupa Yatırım Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Gaziantepli milletvekilleri, yerel-ulusal ve uluslararası basının önde gelen isimleri, yerli ve yabancı şefler, akademisyenler, Gaziantepli sanatçılar, kanaat önderleri ve gastronomi alanındaki STK temsilcileri davet edildi.

Gaziantep mutfağının kazandığı bu haklı başarının kutlanacağı protokol yemeğine ayrıca UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nda yer alan diğer kentlerden ve Gaziantep’in kardeş şehirlerinden temsilcilerin de katılması bekleniyor. Aynı günün sabah saatlerinde İstanbul Çırağan Palace Kempinski’de düzenlenecek Gaziantep’e özgü yöresel lezzetlerin sunulacağı kahvaltıda Gaziantep Valisi Yerlikaya ve Fatma Şahin, yerli ve yabancı basın mensuplarıyla bir araya gelerek konuyla ilgili soruları cevaplandıracak. Protokol yemeğinde davetlilerin beğenisine sunulacak olan ve Gaziantep gastronomi kültürünün en değerli öğelerini barındıran yöresel yemekler arasında Arap köfte, kabaklama, ekşili taraklık, incikli firik pilavı, baklava ve zerdeli sütlaç gibi lezzetler yer alacak.

Dünya Gıda Örgütü tarafından 2016 yılının Dünya Bakliyat Yılı ilan edilmesi nedeniyle menüde Gaziantep’in sahip olduğu bakliyat zenginliğinin tanıtılması adına maş ve loğlaz piyazı, dağlı leblebi gibi lezzetlere de yer verilecek.

GAZİANTEP’İN BU BAŞARISINI TAÇLANDIRACAĞIZ

Konuyla ilgili açıklama Fatma Şahin, kültürü, malzemeleri, mutfak araçları ve yapım teknikleriyle kaynağını bereketli Anadolu topraklarından alan Gaziantep mutfağının bu unvan sayesinde dünyaya tanıtılacağını belirtti.

Bu durumun yeni sorumluluklar yüklediğini ifade eden Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu sorumlulukların her birinin sınavından, alnımızın akıyla çıkacağımıza yürekten inanıyoruz. 20 Şubat akşamı gerçekleştireceğimiz ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun da katılımlarıyla bizleri onurlandıracağı kutlama yemeği ile Gaziantep’in bu başarısını taçlandıracağız.

Bu onuru layıkıyla üzerimizde taşırken, başarımızda büyük katkısı olan ve bereketini bizden hiç esirgemeyen Anadolu topraklarının ve Anadolu kadınlarının, analarımızın, ninelerimizin hakkını teslim ediyor, her birinin el emeğini öpüp başımıza koyuyoruz.”

Vali Yerlikaya da geleneksel mutfak kültürünü koruyup yaşatmanın herkesin görevi olduğuna işaret ederek, “Gaziantep özelinde, kültürlerin harmanlanması ile zenginleşen Anadolu mutfak kültürü, arkasında binbir derin hikâyenin izlerini taşıyan şefkatli kollarıyla tüm dünyayı kucaklayacak. Gaziantep’in zengin mutfak kültürünün yanısıra, barındırdığı antik kent Zeugma gibi değerleriyle Anadolu’dan dünyaya uzanan bir lezzet ve kültür köprüsü olmasını hedefliyoruz” dedi.

20 Şubat 2016 akşamı gerçekleşecek kutlama yemeğinde davetliler, Gaziantep mutfağının eşsiz lezzetlerini seçkin bir atmosferde deneyimleme şansı bulurken, Gaziantep’in dünyanın önde gelen gastronomi şehirlerinden biri olmasına giden yolda önemli bir adım daha atılacak.

2004 yılından bu yana sürdürülebilir kentsel kalkınmada yaratıcılık mevhumunu ön planda tutan şehirleri belirleyerek, onların arasında bir çeşit işbirliği ağı oluşturan UNESCO‘nun çalışmaları sonucunda 116 kent bu ağa dahil edildi. İlk çiftçi toplumların ortaya çıktığı “Bereketli Hilâl” olarak adlandırılan Mezopotamya topraklarına yakınlığıyla bilinen Gaziantep’in bu başarısı, Türkiye’nin gastronomi alanında hak ettiği yeri alması adına bir milat niteliği taşıyor.

Comments are closed.