GAZİANTEP’E “GAZİLİK” UNVANI VERİLİŞİNİN 95. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

| Haberler

  1. YIL DÖNÜMÜNE ÖZEL KURULAN 95 KİŞİLİK FOLKLOR EKİBİ GÖSTERİ SUNDU

Gaziantep’e “Gazilik” unvanının verilişinin 95. Yıl dönümü törenle kutlandı.

Demokrasi Meyda’nında düzenlenen törende, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, 5’inci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Soysal ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Gazilik madalyasının Türk bayrağına toka edilmesinin ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Başkan Şahin, törende, onur, şeref gününde olunduğunu belirterek, arkasına bakmadan, namusu, toprağı, izzeti, al yıldızlı bayrağı ve ezanı için hayatını kaybeden şehitleri şükranla andı.

“Bir şehir ki hiçbir hesap yapmadan, 7’den 77’ye bu şehitlik, gazilik cana minnet demiştir. Bir şehir ki 6 bin 317 şehidini göz kıptmadan vermiştir” diyen Şahin, şöyle devam etti:

“İşte bu şehrin gazi olma yolculuğunda en büyük fedakarlığı, cefakarlığıdır. Böyle bir geçmişten geliyoruz. Şeref duyuyoruz atalarımızdan. Bu destan bizim destanımız. Bu destana sahip çıkacağız. Geçmişimizle övünüp, geleceğimize emin adımlarla ilerleyeceğiz. Aynen bugün olduğu gibi bir taraftan göz kırpmadan bu toprak için şehit verirken, öbür taraftan kalkınma hamlesinde atalarına yakışır bir hızla 2023 diyeceğiz, 2071 diyeceğiz. Bunun için kenetleneceğiz, safları sıklaştıracağız. Ve biz birlikte gaziyiz, birlikte Antepiz diyeceğiz.”

Vali Yerlikaya da Gaziantep’e “Gazilik” unvanı verilişinin yıl dönümünü kutlayarak, “Bugün Gazi Mustafa Kemal’in ‘Gaziantep ve Gaziantepliler Türkiye’nin en bahtlısıdır’ dediği günün yıl dönümüdür” dedi.

Toprakları, ecdadının mübarek kanlarıyla sulanmış, Anadolu’nun kadim bir beldesi olan Gaziantep’in yeryüzünde “Gazi” unvanı almış ilk ve tek şehir olduğunu belirten Yerlikaya, bu unvanın kente büyük sorumluluklar yüklediğini vurguladı.

Gazianteplilerin sanayi ve ticaret alanında gösterdiği başarılı çalışmalarıyla ülke ekonomisine katkı sağladığını ifade eden Yerlikaya, “Kalkınmaya da önderlik etmektedirler. Gazi şehrimiz ülkelerindeki karışıklık ve iç savaş sebebiyle ülkemize sığınan Suriyelilere de kucak açmış, 2011 yılından bu yana şehrini, rızkını onlarla seve seve paylaşmıştır” diye konuştu.

Öte yandan törende, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün  Gaziantep’e “Gazilik” unvanının verilişinin yıl dönümü kapsamında kurduğu 95 kişilik halk oyunları ekibi gösteri sundu.

Tören, protokol ve katılımcılarının kortej yürüyüşünün ardından sona erdi.

Törene, AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdulkadir Yüksel, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, protokol, gaziler, öğretmen ve öğrencile katıldı.

Comments are closed.