GAZİANTEP’E YENİ BİLİM MERKEZİ KURULUYOR

| Haberler

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ve Naci Topçuoğlu ailesinin ortaklaşa yapacağı Gaziantep Bilim Merkezi için Ankara’dan gerekli destek alındı. Merkez, Gaziantep Üniversitesi içerisine kurulacak.

Ankara temasları kapsamında Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer’den oluşan heyet, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’yü, teknik heyet ise TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ı ziyaret etti. Gaziantep’te yaptırılması düşünülen Bilim Merkezi için başkentin gücünü arkasına alan heyet, bilim ve sanayi açısından çizilen yol haritasını hayata geçirecek.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’la bir araya gelen heyet, bilim merkezi projenin detaylarını görüştü. Merkezin Gaziantep Üniversitesi içerisinde kurulacağı proje, yapay zeka, uzay bilimi ve enerji üzerine kurgulanacak, merkez bu bakış açısına göre dizayn edilecek.

Heyet ardından Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’yle görüştü, bilim merkezi projesini bakana anlatan heyet, bakandan onay aldı. Bakan Özlü, çalışmaların en kısa sürede hayata geçirilmesi gerektiğini bildirdi.

Comments are closed.