Gaziantep’in Hafızası Kent Arşivinde

| Haberler

Kent arşivleri ile geçmiş dönemlerin toplumsal hafızaları müzeler aracılığıyla kayıt altına alınıyor ve gelecek kuşaklara sağlıklı bir şekilde aktarılabiliyor. Kuruldukları şehrin geçmişten günümüze yansıması olarak tanımlayabileceğimiz kent arşivleri sayesinde geçmişe rahatlıkla yolculuk yapılabiliyor.

Gaziantep ile ilgili yerli ve yabancı yüzlerce kitap, binlerce makale ve eski, nadide eserler olduğu bilinmesine rağmen, bu kaynaklara erişim sorunu araştırmacıları kısıtlamakta, yerelde birçok kaynağa ulaşamamasına neden olmaktaydı.

Bu nedenle kentin tarihî, sosyal, ekonomik, idari ve kültürel değerlerinin kaydedildiği, şehrin hem geçmişini hem de gündelik yaşantısını belgeleyen; görsel-işitsel, yazılı, basılı ve elektronik bilgi kaynaklarının yer aldığı geniş bir arşivi şehrimize kazandırdık.

Gaziantep Kent Arşivinin geçmişi geleceği taşımak adına, çocuklarımıza, torunlarımıza ve evrensel kültüre katkı sunacak, içi boşalmamış bir yerel kimlik bırakmak adına çok önemli bir çalışma olduğunu düşünüyorum.

Antep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97’nci yıl dönümünde hizmete açtığımız Kent Arşivimizin Gazi şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.

Detaylı bilgi için: https://gantep.bel.tr/haber/buyuksehir-gaziantep-kent-arsivini-acti-6365.html

Comments are closed.