GAZİANTEPLİ MUHTARLAR AKADEMİLİ OLUYOR

| Haberler

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, mahalli yönetimlerde toplam kaliteyi artırmak ve daha etkin bir yönetim sağlayabilmek için kurduğu “Muhtar Akademisi” eğitime başladı.

Gaziantep Büyükşehir  Belediye Başkanı Fatma Şahin, Hasan Kalyoncu Üniversitesi’ndeki (HKÜ) eğitimde, insanın sürekli kendini yetiştirmesi gerektiğini söyledi.

Bilgi ve teknoloji çağında olunduğunu ve bu konuda insanların kendini iyi yetiştirmesi gerektiğine dikkati çeken Şahin, “Aksi takdirde bu bilgi ve teknoloji çağının gereğini yapamayız ve burada en çok da halkımız mağdur olur. O yüzden bize düşen şey olduğumuz noktada aynen bir öğrenci psikolojisiyle sürekli kendimizi yetiştirmemiz ve yukarıya taşımamız” dedi.

Muhtarlara verilecek eğitimin çok önemli olduğunu  vurgulayan Şahin, Türkiye’deki bütün muhtarlara “Muhtarlık akademesiyle” örnek olmak istediklerini belirtti.

“Bu konuda bir akademik çalışmayla çıktığımız zaman, profesör muhtarlarımız olacak” diyen Şahin, şöyle devam etti:

“Türkiye’ye örnek bir iş yapıyoruz. Buradan Çanakkale’ye gitmek ne kadar önemliyse, muhtarlar akedemisine gelmek ve kendinizide bu konuda yetiştirmek bu kadar önemli. Ben buna zaman ayırdığınız için, gelip bu sıralara oturduğunuz için; çünkü öğrencilik çok güzel bir şey, çok kutsal bir şey..Öğrenmenin yaşı yok. Çünkü bizim medeniyetimiz ‘bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ diyor. Dolayısıyla ‘ilim Çin’de de olsa gidip alırız’ diyor. Çin’e gitmeye gerek yok, ilim Hasan Kalyoncu’da geliyoruz ve alıyoruz. O yüzden bu işin kaybedeni yok, çok kazananı var.”

2019’a herkesin ilim, irfan ve hikmetle hazırlanması gerektiğine dikkati çeken Şahin, akademinin kurulmasında emeği geçenler ile akademiye katılanlara teşekkür etti.

HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz da  projenin içerisinde yer almaktan duyduğu mutluluğu belirterek, hayırlı olmasını temenni etti.

Açılış konuşmalarını ardından  HKÜ Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç.Dr. Tülay Ortabağ, muhtarlara ve katılımcılara, halk sağlığını anlattı.

Comments are closed.