GAZİANTEP’TE BAL ORMANI İÇİN FİDANLAR DİKİLDİ

| Haberler

ŞAHİN: “BAL ÜRETİMİNDE TÜRKİYE ORTALAMASINI YAKALAMALIYIZ”

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Orman İşletme Müdürlüğü işbirliğiyle kente kazandırılacak bal ormanı için fidan dikimi ve tohum ekimi törenle yapıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Burç Mahallesinde düzenlenen törende, doğa, canlı ve insanı sevmenin önemini anlattı.

Doğanın ekolojik dengesinin bozulmadan korunmasının önemli olduğunu vurgulayan Şahin, şöyle konuştu:

“Doğada hep örnek gösterilen iki canlı var: Birincisi karınca, ikincisi arı. Çalışkanlık bakımından hakikaten çok örnek, aslında uyumun, uzlaşmanın emeğin sonunda da ne kadar büyük bir nimet ortaya çıkıyor, bunu da görmüş oluyoruz. Bu gördüğümüz bal ormanı çok önemli. Özellikle balın olabilmesi için arının sevdiği kokulu ağaçlar dikmek gerekiyor.”

Bölgede Akdeniz ve Mezopotamya üzerinde çok önemli ekolojik peyzajın olduğunu ifade eden Şahin, yeterince istifade edilemediğini aktardı.

Gaziantep’in Türkiye’de üretilen ortalama bal üretiminin altında olduğuna dikkati çeken Şahin, “Bal üretiminde Türkiye ortalamasını yakalamalıyız” dedi.

TÜRKİYE’DE İLK DEFA BALLI BİTKİ TOHUM EKİMİ YAPILDI

Orman İşletme Müdürü Köksal Kaya da başta Fatma Şahin olmak üzere, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Gaziantep Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nebi Koca ise arılar hakkında bilgi vererek, Gaziantep’in arıcılık bakımından önemli bir yere gelmesi için çalışmaların devam edeceğini bildirdi.

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz da geçmişte arı otu ve kovan dağıtıldığını hatırlatarak, bu çalışmanın yaklaşık 6 aydır sürdüğünü dile getirdi.

Türkiye’de ilk defa ağacın yanı sıra ballı bitki tohumu da ekileceğini belirten Yılmaz, “Gaziantep’in erozyona en açık bölgelerinden birtanesinde 2 bin dekar bir alanda biz ağaçlandırmayı sağlamış olacağız” dedi.

Konuşmaların ardından Gaziantep Vali Yardımcısı Turgay Ergin, Şahin ve beraberindeki heyet, fidanları dikti, tohumları ekti, ardından sulamalarını yaptılar.

Arıcılara arı otu dağıtıımı da yapılan törene; AK Parti Gaziantep İl Başkanı Eyup Özkeçeci, belediye personeli ve arıcılar katıldı.

 

BİR YIL İÇERİSİNDE 163 BİN FİDAN DİKİLECEK

Arıcılığı geliştirme, erozyonu önleme ve mahalle halkına gelir getirici tür ağaçlandırma kapsamında 2 bin 470 dekarlık alana alıç, badem, fıstık çamı, kızılçam, sumak, iğde, akasya, ahlat, kuşburnu, dut, mahlep, meşe ve servi olmak üzere 163 bin fidan dikilecek.

Öte yandan bu fidanlara ek olarak korunga, üçgül ve arı otu tohumu ekimi yapılacak.

Comments are closed.