GAZİANTEP’TE GEBELİK OKULU AÇILDI

| Haberler

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in girişimleri ile Gaziantep’te “Gebelik Okulu” açıldı.

Anne ve bebeklerin sağlık hizmetleri açısından risk altında bulunduğu ve öncelik tanınması gereken iki önemli grubu oluşturduğu ve özellikle hizmet almaları gerektiği fikriyle hayata geçirilen proje için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve Gaziantep Halk Sağlığı Müdürlüğü arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Anne ve bebek ölümlerinin son bulması, anne adaylarının sağlıklı bir gebelik süresince gerekli eğitimleri alması için hayata geçirilen “Gebelik Okulu Projesi” kapsamında anne-bebek sağlığı dikkate alınarak sağlıklı bir gebelik ve sonrası hakkında anne adaylarına gereken eğitimler veriliyor.

EĞİTİMLERİN SONUNDA SERTİFİKA VERİLECEK

Eğitimlerde, gebe ve sağlık personelinin iletişimi, üreme organları ve gebeliğin oluşumu, gebelikte annede meydana gelen fizyolojik ve psikolojik değişiklikler, günlük yaşam,  beslenme ve  nutrisyonel  destek, gebelik izlemleri, rutin yapılan tetkikler ve bağışıklama, gebelikte sık karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri, gebelikte tehlike belirtileri ve yapılması gerekenler, doğum süreci, doğum ağrısı ile baş etmede ilaçsız yöntemler, doğum sonu dönem ve özellikleri,yeni doğan bakımı ve doğum sonrası gebelikten korunma konuları anlatılıyor.

Tüm gebelerin doğum öncesi, doğum ve sonrası dönemle ilgili bilgi sahibi olmaları, normal doğum eylemi, ağrı yönetimi ve bilinçli doğum yapmaları konularında bilgi ve beceri kazanmasını hedefleyen projenin sonunda eğitimini tamamlayanlara sertifika ve çeşitli hediyeler verilecek.

Öte yandan bağlı bulundukları Aile Sağlığı Merkezleri’nden Büyükşehir Belediyesinin tahsis ettiği araçlarla alınan anne adaylarına ayrıca sağlıkları da dikkate alınarak yemekler hazırlanıyor.

Programa katılmak isteyenler (342) 220 05 05/1156 telefonu arayarak bilgi alabilirler. Ayrıca,  Gaziantep Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ile Aile Sağlığı Merkezi’ne başvuruda bulunabilirler.

Comments are closed.