Gaziantep’te Hasar Alan Tarihi Binalar İçin Bilim Kurulu Toplandı

| Haberler

Tarihi yapıların deprem sonrası son durumu ve yürütülecek çalışmalar için bilim kurulu toplandı.

Farklı disiplinlerden gelen akademisyenlerin oluşturduğu bilim kurulunun yaptığı toplantı ve incelemeler sonrası ilk raporlar hazırlandı.

RAPOR, TARİHİ YAPILARI BİRÇOK AÇIDAN ELE ALDI

Depremden etkilenen Gaziantep Kalesi, hanlar, camiler, hamamlar, kasteller, çeşmeler ve sivil mimari örneklerinden olan Antep evlerinde yürütülen çalışma sonunda oluşturulan raporda oluşan hasarların tipleri, nelerden kaynaklandığı ve çözüm önerileri konusunda başlıklara değinildi.

Can güvenliği önlemlerin alınması, yapıların güvenliği, bütün miras tapularının belgelenmesi, depremde düşen kitabeler, çinilerin, rozetlerin, mukarnasların korunması, multidisipliner çalışmalarla projelerin çıkarılması gerektiğine raporda yer verildi.

BÜTÜN DÖNEMLERİN DOKULARINI ESKİ HALİNE DÖNDÜRECEK ALTYAPIYI OLUŞTURACAĞIZ

Deprem felaketi sonrası tarihi yapıların bilimin ışığında iyileştirecek, çözecek ve kuvvetlendireceğiz.

‘Kültür şehri’, ‘Bilim şehri’, ‘Sanat şehri’ olan Gaziantep’i bilim kurulundan çıkan kararlarla hızlı bir şekilde eski günlerine döndüreceğiz. Buradaki hocalarımızın her biri kendi alanında uzman. Baktığımız zaman her birinin uzmanlık alanına göre Gaziantep Kalesi başta olmak üzere hanların, hamamların, minarelerin bir an önce restorasyona ihtiyaç olduğu bir dönemde bilimin sesine kulak vererek yapılan çalışmalardan çıkan elimizde çok önemli bir rapor var. Bu rapora göre öncelikle güvenlik ve ardından belgeleme başlıklarıyla aşamalarda ne yapmamız gerektiğini şehri hızlı bir şekilde bütün dönemlerin dokularını eski haline döndürecek altyapıyı oluşturacağız. Her bir hocamıza şahsım, şehrim ve ülkem adıma teşekkür ediyorum.

Ayrıntılar için tıklayınız.

Comments are closed.