GAZİANTEP’TE YILIN İLK ANTEP FISTIĞI HASADI

| Haberler

FISTIKLAR BİN YILLIK AĞAÇTAN TOPLANDI

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in katılımıyla “yeşil altın” Antep fıstığının ilk hasadı yapıldı.

Yavuzeli ilçesi Tokaçlı Köyü Göbek mezrasında yaklaşık 800 ve 1000 yaşları arasındaki ağaçlardan fıstıkları toplayan Şahin, ilk hasadın hayırlı ve bereketli olmasını diledi.

Gaziantep’in fıstığın ana vatanı olduğun belirten Şahin, “Amerika’da şu kadar rekolte var, ‘siz bunu neye göre söylüyorsunuz’ diyorlar işte ispatı. Amerika’da böyle bir ağaç yok. Ana vatan biziz, geçmiş biziz, bugün de biziz, gelecek de biziz” dedi.

Gaziantep mutfağının lezzeti fıstığa dayalı sanayiye bakıldığında büyük bir hacim olduğunu aktaran Şahin, gıda alanında bu toprakların verimliliğini kullanıp, fıstığın her yönden güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kurucu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı döneminde “Fıstık Eylem Planı” oluşturduklarını anlatan Şahin, şöyle konuştu:

“Fıstık dediğimiz şey çiftçimizin ekmeği, aşı. O yüzden bizim açımızdan çok çok önemli.  Mutfağımızın lezzeti. UNESCO gastronomi şehrinde dünyanın 8’inci mutfağı oldu. Fark yaratarak oluyorsun. Fıstıksız bir Gaziantep mutfağı yavan kalır, eksik kalır, lezzetsiz kalır. İşte o yüzden bu ağaçları korumak kollamak sayısını çoğaltmak, rekoltesini artırmak hem toprağı daha verimli kullanmak bizim boynumuzun borcu.”

Fıstık Festivali’nin düzenleneceğini ve hazırlıkların yapıldığını  dile getiren Şahin, festivalim eylül ayı sonunda gerçekleştirileceğini bildirdi.

FISTIK MÜZESİ YAPILACAK

Fıstığın veriminin artırılması ve tanıtımlarının devam edeceğine işaret eden Şahin, “Hem teknolojik altyapısı, hem tanıtımı. Bu işin en önemli kısmı da pazarlaması. Fıstık Parkımızda çok güzel bir kabuk var. İçerisine fıstığa ait ne varsa koyacağız. Çıkardığımız kitaplardan yaptığımız bütün çalışmalardan oluşan bir müzede yapıyoruz içerisine. Dolayısıyla bu şehrin fıstık hafızası, fıstığa dair yüzyılların elimizdeki bütün birikimi kullanacağımız bütün çalışmaları da hep birlikte yapacağız” diye konuştu.

15 Temmuz gecesi (Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi) yaşanan olayların ardından üzerlerine çok büyük sorumluluk yüklendiğini vurgulayan Şahin, safların çok iyi sıklaştırılıp, herkesin işini iyi yapması gerektiğine dikkati çekti.

Şahin, şunları kaydetti:

“Bizim 15 Temmuz akşamı bu memlekete darbe yapmaya çalışanlara karşı nasıl safları sıklaştırıp, millet darbe yaptıysa bundan sonra yapacağımız en önemli şey çiftçimiz, işçimiz, işverenimiz herkes işini en iyi yapacak. Öyle bir safları sıklaştıracağız ki gücümüzü birleştireceğiz ki aramızda hiçkimse geçip de fitneyi, fesadı büyütmeyecek ve hedeflerimize yeniden 2023-2071 hedeflerine hızla gideceğiz. Toplumsal psikolojimiz çok önemli. Çünkü 15 Temmuz’da yeni bir toplumsal mutabakat yaptık. Partin, görüşün, yaşamın ne olursa olsun vatan, ezan, bayrak, millet söz konusuysa herşeyin teferruat olduğu yeni bir dönemi başlattık. Bu bakımdan ben hem şehrimize hem oda başkanlarımıza, basın mensuplarımıza hassasiyetlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Çok sağlam ve  dik durdunuz ve hamdolsun onların yapmaya çalıştığı bütün oyunları bozduğunuz.”

BÜYÜKŞEHİR’DEN TARIMA 3 TRİLYONLUK YATIRIM

Yavuzeli Belediye Başkanı Mustafa Kemal Sakaroğlu da ilçede yaşayan vatandaşların genelinin tarım ve hayvancılıkla geçindiğini belirterek, Şahin ve ekibine Büyükşehir Belediyesinin çiftçilere yönelik yaptığı yardımlardan dolayı teşekkür etti.

Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz ise belediyenin çiftçilere yönelik yaptığı yardımları anlattı.

Söz konusu yardımların devam edeceğini bildiren Yılmaz, “Biz Büyükşehir Belediyesi olarak tarım sektörüne 3 trilyon lira dolayında bütçe aktarıyoruz. Bu düne kadar sıfırdı. Sayın Fatma Şahin başkanımız sayesinde bu bütçeyi aktarıyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Şahin ve beraberindekiler, yaşları 800 ve 1000 yaş aralığındaki asırlık ağaçlardan fıstık topladı.

Comments are closed.