HAYALİNİZ GELECEĞİMİZ” ADLI PROJENİN İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

| Haberler

ŞAHİN: ÇOCUKLARIN BAKIŞINI YÖNETİMİN BİR PARÇASI YAPACAĞIZ

 Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, çocukların bakış açısıyla dünyaya bakmanın önemine değinerek, “Bakış açısını zenginleştirerek yönetimin bir parçası yapılmazsa, iz bırakamazsınız, eser çıkaramazsınız, hayırlı bir duayla anılamazsınız” dedi.

Gaziantep Kent Konseyi Çocuk Meclisi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında “Hayaliniz Geleceğimiz” Projesi kapsamında işbirliği protokolü imzalandı.

ŞAHİN: KENT KONSEYİNİ GÜÇLENDİRDİK

 Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda düzenlenen protokol imza töreninde konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, dünya çocukları için yapılması gereken önemli işlerin olduğunu belirterek, “Dünya, küçük bir köy haline geldi artık sınırlar kalktı, artık bir düğmeyle tüm dünyayı görebiliyorsunuz. Yeni dünya düzeninde değişimi ve dönüşümü yönetmek için çocukların ufkuna, hayallerine ve bakışına ihtiyacımız var. Halkımız için halkımızla birlikte diyerek 16 yıl önce cumhurbaşkanımızla yola çıktık. Kent konseyini güçlendirmemiz gerekiyordu, biz de göreve gelir gelmez bunu yaptık, bu şehrin geleceğine yönelik kim olursa olsun, benim de bir sözüm var diyenlerle yol gitmek istedik.

 HAYIRLI BİR DUAYLA ANILAMAZSINIZ

 Çocukları iyi yetiştirmek, her ailenin hayalidir, kendisinin yapamadığını çocukları için yapmak, onlara fırsat vermek onlar için çabalamak büyük bir fedakarlık gerektiriyor. Sizlerin bakış açısıyla dünyaya bakmak, bakış açısını zenginleştirip, yönetimimizin bir parçası yapamazsak, ‘ben yaptım oldu’ deriz. Ancak iz bırakamazsınız, eser çıkaramazsınız, hayırlı bir duayla anılamazsınız. 3,5 yıldır ortaya koyduğumuz bu vizyon, Kent Konseyi aracılığıyla bir Gaziantep modeli ortaya çıktı, örnek çalışmalarla lider ve öncü olduk.

 FIRSAT EŞİTLİĞİ VERİLMEZSE GELECEK KAYBEDER

 Bu şehir Türkiye’nin en genç nüfusunu sahip, 18 yaş altı 750 bin çocuğumuz var. Büyük bir hazine ve zenginliğimiz var. Bu beşeri sermayeyi iyi eğitirsek, iyi temel koyarsak, geleceğe iyi hazırlarsak, yarınlarla ilgili endişemiz kalmaz. Eğer bu beşeri sermayeye kullanmazsak onlara fırsat eşitliği tanımazsak, ülke kaybeder, gelecek kaybeder. Sizler bizim temelimizsiniz, bir çınar ağacını düşünün, çınarın temeli köküdür, kökü sağlam olursa meyvesinden, gölgesinden ve haşmetinden kaygınız olmaz.

 O ZAMAN EN HAZIR BİZ OLURUZ

 Kent Konseyi Çocuk Meclisinde, çocukları yeni dünyanın söylemlerine, eylemlerine ve rekabet gücüne uygun bir biçimde yetiştiriyoruz. Eğitimli ailelerin dışında, eğitimsiz ve mali yetersizliği olan ailelerin çocuklarına fırsat eşitliği verilmediği anda sosyal belediyecilik, sosyal devlet anlayışımız devreye giriyor. Herkese fırsat eşitliği vermek herkesi bu rekabete dahil etmek için küçük dokunuşlar küçük adımlarla gönüllere dokunduğunuzda 750 bin çocuğu kalkınmanın bir parçası yaparsınız. Bunu başarabilirsek 2023 vizyonuna en hazır şehir biz oluruz. Artık siz, komşunuzun çocuğuyla sınıftaki arkadaşınızla değil Avrupa, ABD ve Çin’deki çocuklarla yarışıyorsunuz. Sizi bilgiyle donatmazsak dirençli hale getirmezsek, o çocuklarla yan yana eşit şartlarda yarışa sokamazsak, elinden çekip ayağına pranga takarsak, sizi frenlersek bu yarış nasıl olacak? O zaman bu yarışın galibi belli olan bir yarış olur” ifadalerini kullandı.

 “BİR DİLEK DE SEN TUT” PROJESİ KURUMSALLAŞTI

 Şehirleri, insan vücuduna benzeten Şahin, şunları belirtti: “Vücutların sağlıklı büyümesi için kalp, beyin başta olmak üzere tüm organların sağlıklı olması lazım. Şehirler insanın, insanlar şehirlerin aynasıdır. Çocuk dostu kent olma noktasında bir iddiamız var. Türkiye’nin en büyük su ve ulaşım projeleriyle uğraşırken bu projelerin yanına koyduğumuz ‘Çocuk Dostu Kent Olma’ projemiz var. Bunun için sosyal araştırma merkezimiz tarafından her noktaya dokunduk, şehri taradık, önce ‘Hoş Geldin Bebek’ projesiyle ailelerin yanında olduğumuzu hissettirdik. Çocuk kütüphanesi açtık, kitaba ulaşımı kolaylaştırdık. 700 bine yakın kitapla çocukların kitap ihtiyaçlarını karşılamış olduk. Bir gün mutlaka gidin görün. Bu kütüphanede bir atölye var, bu atölyede çocukların kendini geliştireceği ortamlar kuruldu.  Belediyemizin ‘Bir Dilek De Sen Tut’ projesi kapsamında yürütülen çalışmalarda ilginç sonuçlar ve taleplerle karşılaştık, bir çocuk babasının mezarının yapılması istedi, hemen gittik yaptık, bir çocuk doğum gününde çikolatalı pasta istedi, evine gittik doğum gününü birlikte kutladık. Bir çocuğun gönlüne dokunduğunuzda o çocuğun bakışı ve vizyonu değişiyor. ‘Bir Dilek De Sen Tut’ projesini, bu protokolle kurumsal hale dönüştürüyoruz.”

 Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı Sema Nur Yıldırım, meclisin çalışmalarına yönelik bilgi verdi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gazikültür AŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar ise, Gazikültür tarafından 7’nci sayısı çıkarılan Gazi Çocuk Dergisi hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Tiryaki da çocukların gözlerindeki ışığın gelecek kaygısını ortadan kaldırdığını söyleyerek, geleceğin emin ellerde olduğunu sözlerine ekledi.

Gaziantep Kent Konseyi Genel Sekreteri Fikret Murat Tural, çocuk meclisinin 2017-2018 dönemini “Hayaliniz Geleceğimiz” isimli projesiyle açmaktan çok mutlu olduğunu belirtti.

SON GÜN 26 ARALIK 2017

Kent Konseyi Meclisler Koordinatörü Ayşe Ertürk, hazırlanan sinevizyon eşliğinde “Hayaliniz Geleceğimiz” adlı projeyi tanıttı. Ertürk, öğrencilerin okullarına dair hayallerini, isteklerini ve ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hazırlanan “Hayaliniz Geleceğimiz” isimli projeye, bir okul öncesi, bir ilkokul, bir ortaokul ve bir lise kademesinde eğitim gören öğrencinin kaleme aldığı isteklerin imkanlar doğrultusunda gerçekleştirileceğini aktararak, yarışmaya son başvuru tarihinin 26 Aralık 2017 olarak belirlendiğini söyledi.

Konuşmaların ardından Gaziantep Kent Konseyi Genel Sekreteri Fikret Murat Tural, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Tiryaki ve Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı Sema Nur Yıldırım “Hayaliniz Geleceğimiz” adlı projenin işbirliği protokolünü imzaladı.

Program çektirilen toplu fotoğrafla sona erdi.

Comments are closed.