HİNDİSTAN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ KULSHRESHTH’DEN ŞAHİN’E ZİYARET

| Haberler

Hindistan Ankara Büyükelçisi Rahul Kulshreshth, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i ziyaret etti.

Şahin,  ziyarette, Gaziantep’e ilk defa gelen Kulshreshth’ye hem bölgeyi hem de bölgede yaşanan sıkıntıları yerinde görmenin önemli olduğunu söyledi.

Kulshreshth’ye Gaziantep’te yaşayan Suriyeliler hakkında bilgi veren Şahin, şöyle konuştu:

“Şehrimizde şu anda kampların dışında 350 bin kişi Suriyeli yaşıyor. Ve şehir bir anda 4’te bir kapasitesini artırdı. Ve üzerinden 5 yıl geçti. Daha fazla su, daha fazla konut, daha fazla yol, daha fazla yeşil alan, daha fazla temizlik yani bir yerel yöneticinin elindeki imkanlara göre 4’te bir kapasitesinin artırıldığı bir dönem geçiriyoruz. Bir taraftan da bunu yönetmeye çalışıyoruz.”

Hindistan’ın son dönemde teknoloji alanında gelişmeler yaşadığını dile getiren Şahin, Türkiye ve Hindistan’ın birlikte gideceği çok yol olduğunu aktardı.

KULSHRESHTH: MÜLTECİLER NOKTASINDA SİZİ ÇOK İYİ ANLIYORUZ

Kulshreshth de Şahin’i Gaziantep’in gastronomi dalında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) “Yaratıcı Şehirler Ağına” girmesinden dolayı kutladı.

Ankara’daki diplomatik çevrenin Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı Suriyeli mültecilerin farkında olduğunu anlatan Kulshreshth, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Hem siz hem de Gaziantep Valiliği ve Türk hükümeti gerçekten büyük bir iş  başarmış durumdasınız, mültecilere kucak açarak bunca büyük bir sayıya. Yani tabi ki bu kaynaklarınızı da zorlayan bir durum. Ama bu mülteci sorunuyla başetme yolunuz gerçekten insanı hayran bırakıyor, yani takdire şayan. Bizim de tabi ki biz de bundan nasibimizi aldık. Yani geçmişte Hindistan’da farklı şekillerde mültecileri ağırlamak zorunda kaldı ülke olarak. Mesela Bangledeş’den gelen 10 milyon mülteci bir seferinde barındırmak durumunda kaldı. Yani esasında sizi çok iyi anlıyoruz.”

Türkiye ve Hindistan dillerinde ortak yaklaşık 3 bin kelime olduğunu ifade eden Kulshreshth, her iki ülkeninde Orta Asya ile çok kuvvetli bağı olduğunu, bunların dile de yansıdığını aktardı.

Konuşmaların ardından Şahin ve Kulshreshth, birbirlerine hediye takdim etti.

Comments are closed.