KANADA’NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ COOTER’DEN ŞAHİN’E ZİYARET

| Haberler

Kanada’nın Ankara Büyükelçisi Chris Cooter, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i ziyaret etti.

Şahin, makamındaki ziyarette, Kanada’nın mülteciler noktasındaki duruşu, açtığı alan ve fırsatların dünya ülkeleri bakımından önemli bir örnek olduğunu söyledi.

İki milyonluk Gaziantep’te 450 bin mülteciyle beraber yaşadıklarını anlatan Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“6 yıl oldu, yaklaşık 100 bin çocuk 18 yaş altında eğitim hayatında olması gerekiyor. Bizim yaptığımız çalışmalarla bu çocukların yüzde 65’ini eğitim hayatına kazandırmayı başardık. Tabi bir de Kanada’ya gidenlere baktığınız zaman ekonomik olarak daha güçlü, eğitim seviyeleri daha yüksek, daha genç bir nüfus Kanada’ya gidebiliyor. Diğer daha dezavantajlı olanlar engelli, yaşlılar hareket alanı kısıtlı olanların hepsi bu bölgede şu anda. Dolayısıyla dünyanın çok büyük bir sorununa daha güçlü işbirlikleriyle, daha güçlü projelerle, daha hızlı kararlarla çözüm bulmak durumundayız.”

Göç ve göçmen dendiğinde yalnızca muhtaç gruplar olarak anlaşılmaması gerektiğine dikkati çeken Şahin, “Ciddi manada yetişmiş, iki yabancı dili olan İngilizcesi, Arapçası olan, özellikle doktor, mühendis, akademik dünyada olan kişileri kalkınmanın bir parçası yapacak şekilde iyi yönetilmesi ve toplumda da bu algının iyi yönetilmesi gerekiyor. Aksi takdirde bütün dünyada ırkçılık, radikalizm ve teorizmin altyapısı olarak görülüyor göç ve göçmenler. Dünya barışı açısından da bunu çok tehlikeli buluyorum.” dedi.

 BÜYÜKŞEHİR’E 5 MİLYON DOLAR HİBE DESTEĞİ VERİLMESİ

 Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanarak Kuveyt Fonuna sunulan “Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkez Projesi”ne 5 milyon dolar hibe desteği verilmesine ilişkin de açıklama yaptı.

Dünyanın en büyük sorun alanıyla karşı karşıya olduklarına işaret eden Şahin, şunları kaydetti:

“Özellikle bu konuda daha güçlü ülkelerin, bu sorunu çözmek için birbirine çok ciddi manada destek vermesi gereken bir süreçten geçiyoruz. Biz şu ana kadar en büyük desteği Japonlardan aldık. Bunu her yerde söylüyoruz. Özellikle JICA kredileriyle beraber altyapıda çok ciddi destek aldık. Şu anda da özellikle dün yapılan imzayla da Gaziantep Büyükşehir Belediyesine 5 milyon dolarlık Kuveyt’den Emir’in ve Cumhurbaşkanımızın katılmasıyla bir hibe fonu devreye girdi. Bu daha işin başlangıcı. Kuveyt Hükümeti ve Emir yardımseverlik konusunda bütün dünyada örnek olan bir liderlik yapıyor. Bize de bunun bir başlangıç olduğunu, ileri ki zamanda daha da güçlendireceklerini söylediler. Biz de bu fonla Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi yapıyoruz. Bütün hazırlıklarımızı yaptık, projelerimizi tamamladık. Allah izin verirse yaklaşık 2 ay sonra temelini atacağız.”

  “TİCARİ AÇIDAN MÜLTECİLERİN KANADA’YA GELMESİ BÖLGE İÇİN FAYDALI OLACAKTIR”

 Büyükelçi Cooter de Gaziantep’ten 50 bin kadar mültecinin Kanada’ya gittiğini aktardı.

Gaziantep’in de Kanada gibi mültecilere kucağını açan bir şehir olduğunu belirterek tebrik eden Cooter, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Kanada‘da dramatize olmuş, yaralı ve ihtiyaç sahibi mültecilere yardım etme konusunda elinden geleni yapmaya çalışıyor. Ben sizin de buradaki inanılmaz çabalarınızı tebrik etmek istiyorum. Gösterdiğiniz çabalar bütün dünya için bir örnek oluşturuyor. Şöyle bir düşüncemde var; Ticari açıdan da mültecilerin Kanada’ya gelmesi bölge için faydalı olacaktır. Çünkü bölgeye geri döndükleri zaman kuracakları iş ilişkileri bu bölgenin de kalkınmasına fayda sağlayacaktır.”

Açıklamaların ardından Şahin ve Cooter, birbirlerine hediye takdim etti.

Comments are closed.