KARDEŞ ŞEHİRLERDEN GAZİANTEP’İN GASTRONOMİSİNE DESTEK

| Haberler

Gaziantep’in UNESCO tarafından “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dâhil edilmesi nedeniyle İstanbul Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen lansmanda Gaziantep’in kardeş şehirlerinin Belediye Başkanları ve üst düzey temsilcileri başta Gaziantep ve Gastronomiye destek için İstanbul’a geldiler.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile Vali Ali Yerlikaya ev sahipliğinde bir basın toplantısı gerçekleşti. Dünyanın 20 farklı ülkesinden 50’ye yakın belediye başkanı ve üst düzey temsilcinin iştirak ettiği toplantıda, temsilciler gastronomi ile ilgili görüşlerini paylaştılar.

Gaziantep’in bu başarısını kutlamak üzere İstanbul’a gelen kardeş şehir temsilcileri, bu başarının dünya genelinde büyük bir yankı uyandırdığı görüşünde birleştiler.

Gaziantep’in bu başarısının takdir edilmesi gerektiğini vurgulayan yetkililer, kendilerinin de bu başarıya tanıklık etmelerinden memnuniyet duyduklarını belirttiler.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin is konuşmasında; “Bu ağa girmemiz bize yeni fırsatlar ve sorumluklar getirdi. Geçmişten aldığımız kültürümüzü gelecek nesillere nasıl daha iyi aktarabileceğimizin arayışı içerisindeyiz. Gerçekleştirdiğimiz bu organizasyona iştirak eden tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Bugün yanımızda olan herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Şahin, şimdi birlik ve beraberlik içinde daha çok çalışacaklarını vurgulayarak, bir araya gelerek güçlerini birleştireceklerini kaydetti.

Vali Ali Yerlikaya ise Gaziantep’in Akdeniz ve Mezopotamya arasında önemli bir medeniyet kenti olduğunu belirterek, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Gaziantep’in UNESCO tarafından gastronomi alanında “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dahil edilmesinden duyduğu memnuniyeti belirtti. Yerlikaya, UNESCO ve yönetim kuruluna kendilerini bu ağa dahil etmesinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Toplantıya Gaziantep’in kardeş şehir belediye başkanları, UNESCO ve EDEN (Avrupalı Seçkin Destinasyonlar) temsilcileri yanı sıra yerel ve ulusal basın temsilcileri katıldı. Toplantı daha sonra katılımcıların hatıra fotoğrafı çektirmeleriyle son buldu.

Comments are closed.