MİNİKLERE “ATIK YÖNETİMİ VE ÇEVRE EĞİTİMİ” VERİLDİ

| Genel

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, öğrencileri, atıklar, çevre kirliliği, çevre ve geri dönüşüm konusunda bilinçlendirmek için “Atık Yönetimi ve Çevre Eğitimi” projesini hayata geçirdi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Empati İlkokulu’ndaki eğitimin açılışında, ailelerin ve öğretmenlerin çocukların iyi bir şekilde yetişmesi için büyük çaba gösterdiklerini söyledi.

Eğitimin önemini anlatan ve “Ağaç yaş iken eğilir” diyen Şahin, hijyenin önemli olduğunu, daha yeşil ve daha temiz bir dünya için çocuklara tavsiyelerde bulundu.

Herkesin üzerine düşen işler olduğunu ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

“Hem kendimizi temiz tutacağız, hem çevremizi. Çevreyi korumamız için toprağı, suyu ve havayı temiz tutmamız lazım. Biliyorsunuz ağacın en büyük özellilği pis havayı çekiyor, bize temiz hava veriyor. O kadar önemliki bunu başka bir canlı yapamıyor. O yüzden havamızı korumamız lazım, ağaçlandırmamız lazım. Biz yaptığımız bütün çalışmalarda buna dikkat ediyoruz, suyumuzu, toprağımızı korumamız lazım, kirletmemeliyiz. O yüzden de bizim, size nasıl bunları temiz tutmamız gerektiğini iyi anlatmamız lazım.”

HEDEF 30 BİN ÖĞRENCİ

Eğitimi alan çocukların eve gittiğinde anne ve babalarına neleri temiz tutmaları gerektiğini anlatmalarını isteyen Şahin, çöpe atılacak atıklara dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Daha temiz ve yaşanabilir bir Gaziantep için yapılacak çok iş olduğuna dikkati çeken Şahin, “Çevre miras değil bize emanettir. Ağaçlar, sular, toprak bize emanet” dedi.

İlki Empati İlkokulu’nda gerçekleştirilen eğitimde miniklere Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Ve Kontrol Daire Başkanlığı yetkilileri tarafından sunum eşliğinde “Atık Yönetimi ve Çevre Eğitimi” verildi.

Eğitimin ardından çocukların çiçek takdim ettiği Başkan Şahin, çocuklara, diş macunu, fırça, sıvı sabun gibi temizlik ürünlerinden oluşan hediye setini dağıttı.

Öte yandan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “6. Çocuk Festivali” kapsamından Bulgaristan ve Moldova’dan gelen çocuk dans grubunun bir gösteri yaptığı eğitim programında, kukla tiyatrosu da yoğun ilgi gördü.

Merkez ve ilçelerde 40 okuldan 3 ve 4’üncü sınıf öğrencilerine yönelik çevre, çevre kirliliği, atıklar, sıfır atık yönetimi, geri dönüşüm ve önemi, atıkların sınıflandırılması ve belediyenin yükümlülükleri konusunda yıl sonuna kadar eğitim verilmesi planlanan proje kapsamında, yaklaşık 30 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

Comments are closed.