NEW YORK BROOKLYN BELEDİYE BAŞKANI’NDAN BAŞKAN ŞAHİN’E ZİYARET

| Haberler

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Avrupa Birliği’nde bulunan mülteci sayısının 3 katından daha fazlasının Gaziantep’te bulunduğunu söyledi.

Bir takım ziyaretlerde bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Amerika Birleşik Devletleri’nin New York Brooklyn Belediye Başkanı Eric Adams ve beraberindeki heyet Başkan Şahin’i makamında ziyaret etti.

Şahin, makamında ağırladığı Eric Adams’a Gaziantep’in yaşadığı göç dalgası ve sanayileşme ile ilgili bilgiler vererek, “Biz de iç göç yaşayan bir şehiriz. Hem köyden kente gelen hem de Güneydoğu’dan gelen bir göç dalgası var. Sanayi ve ticaret kenti olmamız nedeniyle daha çok tercih edilen bir kentiz. 150 bin sanayi bölgesinde çalışanımız var. Yaklaşık 200 ülkeye ihracat yapan sanayi bölgesiyiz” dedi.

Bununla birlikte 5 yıl önce Suriye’de başlayan iç savaştan kaçarak Türkiye’ye ve dolaysıyla Gaziantep’e gelenlerin oluşturduğu bir göç dalgasının bulunduğunu hatırlatan Şahin, Türkiye’nin burada akrabalarının ve dostlarının yanında yer aldığını söyledi.

AB ÜLKELERİNDEKİ MÜLTECİ SAYISININ ÜÇ KATINI BU ŞEHİR AĞIRLIYOR

Hükümet olarak zor durumda olanlara kapı açtıklarını aktaran Şahin, Suriye halkına da kapılarını açtıklarını belirtti. Özellikle sınır bölgesi Kilis ve Gaziantep’te çok sayıda Suriyeli mültecinin bulunduğunu vurgulayan Başkan Fatma Şahin, “AB’denin aldığı mülteci sayasının 3 katından fazlasını bu şehir yönetiyor. Bizlerde yerel yönetimler olarak bu kişilerin şehir içinde yaşamlarını kolaylaştıracak bir takım çalışmalar yapıyoruz. Sağlık, barınma, eğitim, gıda ve güvenlik gibi bir takım alanlarda daha çok yatırımlar yapmak durumundayız” diye konuştu.

Brooklyn Belediye Başkanı Eric Adams ise, kendisinin de 2014 yılında belediye başkanı seçildiğini ifade ederek, “Sanırım siz de benim gibi 2014 yılında başkan oldunuz. Geçmişinise bakılırsa vizyon sahibi olduğunuz aşikar. Karşılaştığınız zorluklar ortada. Ancak gelecek nesillere daha iyi bir ortam bırakmak için çok çalışmalıyız” şeklinde konuştu.

ABD’de göçmenlerin ciddi sorun olduğunu vurgulayan Adams, Brooklyn’ın dışında toplumun yüzde 47’sinin İngilizce’nin dışında farklı diller konuştuğunu belirtti. Konuk belediye başkanı Adams, mizafirperverliğinden dolayı Başkan Şahin’e teşekkür etti.

Karşılıklı hediyeleşmelerin yapıldığı ziyarette; Brooklyn Belediye Başkanı Eric Adams’ın yanı sıra, Özel Kalem Müdürü Ama Dwimoh, Toplum Koordinatörü Rana Abbasova, Nextdoor Halkla İlişkiler firma sahibi Arda Sayıner de hazır bulundu.

Comments are closed.