Nurdağı’nın Köylerinde Yaşayan Depremzedelerle Bir Araya Geldik!

| Haberler

Şiddetli depremlerden etkilenen Nurdağı’nda afetin yaralarını sarmak ve bölgedeki son durumu yerinde görmek için köyleri ziyaret ettim.

Depremzede yöre insanı ve muhtarlarla buluştum. Teknik ekibimizle vatandaşların sıkıntılarını dinledik, notlarını aldık. Afetin yaralarını en kısa süre içerisinde sarmak için koordineli şekilde iş birliğini sürdürmemiz önemli.

DEPREMZEDE BESİCİLERE VERİLEN DESTEK PAKETİNİ ANLATTIM

Nurdağı ve İslahiye ilçeleri başta olmak üzere Şehitkamil’in batı kısmındaki kırsal mahallelerdeki besicilere de bir dizi yardımlar yaptık, Nurdağı ve İslahiye ile merkez ilçelerin batı kısmında ağıl ve ahırları zarar gören hayvan üreticilerine bin 500 ton büyükbaş, 500 ton küçükbaş hayvan yemi olmak üzere toplamda 2000 ton yem desteği sağlandık.  

İslahiye, Nurdağı ilçelerinde 75 bin 600 kg kömür, 75 bin kg odun desteği verilirken, İslahiye, Nurdağı ve Şehitkamil ilçelerinde ise 126 bin 500 kg un yardımı yaptık.

Bu ziyaretimizde depremzedelerimiz için teknik ekibimizle birlikte geldik. Amacımız vatandaşlarımızdan gelen talepleri doğrudan dinlemek ve bu taleplere ilişkin çalışmaları hızlı bir şekilde koordine etmek, yerine getirmek. Son yıllarda hakikaten zor bir dönemden geçiyoruz. Tam pandemiden çıktık derken, asrın felaketiyle karşı karşıya kaldık. Ama biz, büyük bir milletiz. Bizi büyük bir millet yapan şey, sahabe ruhu. Deprem gecesi hayatımdan yaşadığım en zor gecelerden biriydi. Bir taraftan Nurdağı’na ulaşmaya çalışıyoruz. Geldiğimiz zaman ilçeye, dağların parçalandığını ve ilçenin eski yolunun üzerinin kaya dolu olup parçalandığına şahitlik ettik. Biz, bütün teknik ekiple sabaha kadar kayaları açmaya çalıştık. Otoyala girdik 3 metreye kadar uzunan yolun yarıldığını gördük. O yüzden çok büyük bir yer sarsıntısı ve afetle karşı karşıya kaldık. Yaşanan acıların her biri bizlerin de acısı. Acılarınızı paylaşıyoruz.

Bizim şu andaki en önemli muradımız Ramazan geliyor. Bayram gelmeden çadırdaki herkesi, konteynere almak amacındayız. İnşallah da bir yıl içinde sizleri kalıcı konutlara almak istiyoruz.

Depremzede kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü de kutlayıp, toplantılar ve incelemelerin ardından konteyner ve çadırları bir bir gezerek kadın depremzedelere çiçek hediye ettim.

Ayrıntılar için tıklayınız.

Comments are closed.