ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI EROĞLU’NDAN ŞAHİN’E ZİYARET

| Haberler

BAKAN EROĞLU, “GAZİANTEP’E ELİ BOŞ GELMEDİK”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i ziyaret etti.

Şahin, makamındaki ziyaret ve basın toplantısında, Bakan Eroğlu’nun yaptığı ziyaretin önemine dikkat çekerek, ziyaret esnasında alınan kararlar ve verilecek müjdeler olduğunu söyledi.

Suyun medeniyet olduğunu vurgulayan Şahin, “O yüzden biz bu medeniyetin çocukları olarak suyu daha iyi kullanmamız lazım. Modern şehircilikte en önemli şey altyapı sorunun bitmesi ve bu çalışmaların sürdürülebilir olmasıdır. O yüzdende size ihtiyacımız, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da olacak. Ben şehrim ve ülkem adına size ve ekibinize çok teşekkür ediyorum”dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu da Fatma Şahin’in gayretli ve vizyon sahibi olduğunu belirterek, kentin daha yaşanabilir hale getirilmesi konusunda önemli çalışmalar hayata geçirdiğini dile getirdi.

Bakanlık olarak da bu çalışmalara destek vermek istediklerine vurgu yapan Eroğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Gaziantep’ GAP Bölgesine dahil olan bir ilimiz. Bildiğiniz gibi GAP çok büyük bir proje. Hatta bu proje, dünyanın sayılı kalkınma projelerinden birisi. 2008 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’da 1. GAP Eylem Planını, geçen yıl ise Başbakanımız Ahmet Davutoğlu, 2. etabı açıklamıştı. Biz inşallah 2019 yılı sonu itibariyle GAP ile alakalı tüm çalışmaları tamamlamış olacağız. GAP o kadar büyük bir proje ki, 6,6 milyar dolarlık ekonomik katkısı var. Yani GAP Projesi ile içerisindeki 9 il, bilhassa gıda üretim ve ihracat üssü olacak.”

Gıda ve gıda güvenliğinin önümüzdeki yıllarda dünyanın en önemli sektörlerinden birisi haline geleceğine işaret eden Eroğlu, dolayısıyla GAP’ın her geçen gün daha önemli hale geleceğini bildirdi.

Projenin tamamlanmasıyla yıllık 2,2  milyar dolarlık sulama katkısı sağlanacağını, enerji katkısının 4 milyar dolar, içme suyu katkısının ise 4 milyon dolar olacağına dikkati çeken Eroğlu, “GAP’ta enerjinin yüzde 73’ünü tamamladık, içme suyuyla ilgili problemleri büyük ölçüde çözdük” dedi.

BAKAN EROĞLU, “GAZİANTEP’E 18 PROJE MÜJDESİYLE GELDİK”

Eroğlu, Gaziantep’in son dönemlerle Suriye’deki iç savaşın etkisiyle 350 bin kişiye kucak açtığını belirterek, şunları kaydetti:

“350 bin kişi dediğiniz, Avrupa’da büyük bir şehir demektir. Gaziantep, bu kadar büyük bir ölçüdeki ekstra bir nüfusu kucaklıyor, bakıyor. Dolayısıyla Gaziantep’in su gibi bazı ihtiyaçları da artıyor. Bu noktada bizde çalışıp çözümler üreteceğiz. O açıdan Düzbağ Projesiyle Gaziantep için büyük bir projeyi hayata geçiriyoruz. Biz Gaziantep’e eli boş gelmedik. 18 proje müjdesiyle geldik. Bu projelerin toplam maliyeti 232 milyon lira. Daha önceden de zaten Gaziantep’e 34 proje müjdesi vermiştim.”

Eroğlu, bugün Gaziantep’te toplam maliyeti 89 milyon lira olan 8 tesisin temelini atacaklarını hatırlatarak, kentte hayata geçirilmesi planlanan projeleri anlattı.

EROĞLU’NDAN DÜZBAĞI BARAJI PROJESİNE DESTEK

Fatma Şahin’e teşekkür ederek, Gaziantep’in büyükşehirler içerisinde yeşil alanı en çok artıran kentlerden birisi olduğunu aktaran Eroğlu, tarımdan sulamaya, yeşil alanların oluşturulmasından içme suyuna kadar hemen her alanda Gaziantep’in önemli projelere kavuşacağını kaydetti.

Başkan Şahin’in 12 müjdesinin en büyüklerden biri olan Düzbağ Barajı’nın DSİ ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin beraber yapacağını anlatan Eroğlu, “Bu baraj Türkiye’nin sayılı barajlardından birisi olacak” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR “HUZUR TERAPİ ORMANI” YAPILACAK

Gaziantep’e “Huzur Terapi Ormanı” yapılacağının da müjdesini veren Eroğlu, Alleben Göleti’nin yanında Gerciğin bölgesine yapılması planlanan terapi ormanının, bakanlık ile Büyükşehir Belediyesinin birlikte yapacağının sözlerini ekledi.

Ziyarette, Şahin, Eroğlu’na kutnu kumaşından yapılmış kravat ve el işlemesi bakır sürahi hediye etti.

Comments are closed.