OTİZM DOSTU KENT GAZİANTEP

| Haberler

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla yürüyüş düzenledi.

Etkinlik kapsamında Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kamu kurum ile sivil toplum kuruluşlarından temsilciler, aileler ve engelli çocukları, Yeşilsu Parkı’ndan, Kırkayak Parkı’na kadar ellerinde pankartlarla, bando eşliğinde yürürken, Türk Chopper Motosiklet Kulübü de motoksikletleriyle korteje eşlik ederek otizme dikkati çekti.

Yürüyüş boyunca çocuklarla yakından ilgilenen ve onlarla el ele yürüyen Şahin, ayrıca ailelerin de sorunlarını dinledi.

Şahin, yürüyüş sonrası Kırkayak Parkı’ndaki törende, otistik çocukların farklı ve özel çocuklar olduğunu söyledi.

GAZİANTEP OTİZM KENTİ İLAN EDİLDİ

Çocukların eğitilmesi, ailelerin farkındalığında ve toplumun bilinçlendirilmesinde herkesin sorumlu olduğunu vurgulayan Şahin, şöyle konuştu:

‘Biz büyükşehir  belediyesi olarak hep yanındayız. Bu yolculukta yalnız değilsiniz. Ben Fatma Şahin, ablanız, teyzeniz, kabul ederseniz ikinci anneniz olarak her zaman yanınızda yol arkadaşı olacağım. Aileler anneler, ben de bir anneyim, sizin nasıl büyük bir sınavdan geçtiğinizi biliyorum. Kurucu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yaptımız sırada Otizm Eylem Planını hazırladık. Hem devletin hem toplumların hem bireylerin hem bakanlıkların yapması gereken çok iş var. Ama bir taraftanda başkalarından beklemeden hepimizin yapması gereken işler var.’

Gaziantep’in ‘Otizm Dostu Kent’ ilan edildiğini belirten Şahin, çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini bildirdi.

Konuşmaların ardından yoğun ilgi gören Şahin,  çocuklar ve aileleriyle fotoğraf çektirdi.

Comments are closed.